Facebook Pixel 'Εκανε πλάκα μέσα στο Τελ Αβίβ η Ζαλγκίρις του Σάρας!
| 2017-03-24 00:05:00

'Εκανε πλάκα μέσα στο Τελ Αβίβ η Ζαλγκίρις του Σάρας!

Η Ζαλγκίρις επικράτησε εκτός έδρας της Μακάμπι με 93–77, για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να έχει 13 νίκες και 14 ήττες, ενώ το σύνολο του Άιναρς Μπαγκάτσκις έχει ρεκόρ 10–18.

Στον αγώνα του πρώτου γύρου, που είχε διεξαχθεί στη “Zalgirio Arena“, η Μακάμπι Τελ Αβίβ είχε κερδίσει με 87–74.

Στα πρώτα λεπτά της πρώτης περιόδου και οι δύο ομάδες σκόραραν, με την Μακάμπι Τελ Αβίβ να είναι αυτή η οποία πήρε διαφορά 2 πόντων (11–9), ύστερα από την μία εύστοχη βολή του Γκάι Μέκελ, 4.12” πριν από τη λήξη. Ο Βίκτορ Ραντ με τρίποντο έγραψε το 14–9, 3.08” πριν από το τέλος. Όμως, η Ζαλγκίρις Κάουνας “ξύπνησε” και στα 39”, πριν από τη λήξη, με δίποντο του Αντάνας Καβαλιάουσκας, πέρασε μπροστά με 3 πόντους (14–17), με αυτό να είναι και το σκορ της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήρε διαφορά 3 πόντων (29–32), ύστερα από τις δύο εύστοχες βολές του Μπροκ Μότουμ, 3.55” πριν από τη λήξη. Η διαφορά “μεγάλωσε”, καθώς ο Κέβιν Πάνγκος έβαλε καλάθι και φάουλ με το σκορ να πηγαίνει στο 31–40, 1.55” πριν από το τέλος. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 33–44, έπειτα από το δίποντο του Παούλιους Γιανκούνας, 39” πριν από τη λήξη.

Στην τρίτη περίοδο ο Λέο Βέστερμαν με δίποντο, έδωσε “αέρα” 13 πόντων στην Ζαλγκίρις Κάουνας (41–54), 5.30” πριν από το τέλος. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ μείωσε στους 6 πόντους (53–59), ύστερα από την μία εύστοχη βολή του Κόλτον Άιβερσον, 2.31” πριν από τη λήξη. Το σκορ της περίοδου ήταν 58–71, μετά το τρίποντο του Εντγκάρας Ουλανόβας, 1” πριν από το τέλος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλπετο η ομάδα του Άιναρς Μπαγκάτσκις μπόρεσε και μείωσε στους 4 πόντους (75–79), ύστερα από το δίποντο του Γκάι Μέκελ, 3.35” πριν από τη λήξη. Η Ζαλγκίρις Κάουνας, “πάτησε” το γκάζι, καθώς με τρίποντο του Αρτούρας Μιλάκνις, 1.49” πριν από το τέλος, το σκορ πήγε στο 75–88. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης ήταν 77–93, έπειτα από το καλάθι και φάουλ του Αϊζάϊα Χάρτσενσταϊν, 18” πριν από τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-44, 58-71, 77-93.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Μπαγκάτσκις): Ραντ 16 (4), Σίμπσον 10, Σμιθ 10 (2), Μέκελ 8 (1), Πνίνι 8 (2), Σεγκέφ, Οχαγιόν, Λάντεσμπεργκ 11 (3), Αλεξάντερ 9 (2), Άιβερσον 5

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους) : Πάνγκος 15 (2), Λεκαβίτσιους 4, Βαλίνσκας, Βέστερμαν 4, Σεϊμπούτις 5 (1), Μότουμ 10, Γιανκούνας 12, Μιλάκνις 6 (2), Λίμα, Καβαλιάουσκας 14, Χάρτσενσταϊν 3, Ουλανόβας 20 (3).

Πηγή: ebasket.gr