Facebook Pixel Πήρε το θρίλερ και πάει για "τελικό" η Νταρουσάφακα!
| 2017-03-30 23:53:00

Πήρε το θρίλερ και πάει για "τελικό" η Νταρουσάφακα!

Τεράστια νίκη μέσα στην έδρα της Μπάμπεργκ με 99-97 πήρε η Νταρουσάφακα και παραμένει ζωντανή για την πρόκριση στα playoffs της Ευρωλίγκας, ανεβαίνοντας στο 15-14.  Παίζει... τελικό με τον Ερυθρό Αστέρα για μια θέση στα πλέι οφ η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ.

Μεγάλη καρδιά από την Νταρουσάφακα!

Αν και έχανε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την έδρα της Μπάμπεργκ, επικρατώντας 99-97 στην παράταση και με το 15-14 περιμένει στον «τελικό» τον Ερυθρό Αστέρα, στην Κωνσταντινούπολη, την τελευταία αγωνιστική!

Ήρωας για τους Τούρκους ο Χαρανγκόντι, καθώς με το δικό του τρίποντο στα 24’’ πριν τη λήξη διαμόρφωσε το 84-84 της κανονικής διάρκειας, με τον Μίλερ να ήταν ο μοιραίος από την άλλη, αφού αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

Τρομεροί και καθοριστικοί στο έξτρα πεντάλεπτο οι Γουοναμέικερ και Κλάιμπερν με 30 και 26 πόντους ο καθένας, με τον Μοερμάν να κάνει πολύ καλή δουλειά με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ. Από τους πρωταθλητές Γερμανίας, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κοζέρ με 15 πόντους, με τον Νίκο Ζήση να κάνει ό,τι μπορεί να 11 πόντους και ισάριθμες ασίστ.

Από νωρίς είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού η Μπάμπεργκ, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 22-14. Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στη δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Τρινκιέρι να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +11 (40-29). Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, με την υπέρ τους διαφορά να φτάνει στο +14 (45-31). Όμως, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Νταρουσάφακα άρχισε να μειώνει σταδιακά τη διαφορά, φέρνοντάς την στο -3 (54-51) και διατηρώντας την εκεί μέχρι το τέλος (58-55).

Πλέον, το μομέντουμ ανήκε στην ομάδα του Μπλατ και έτσι στην αρχή της τέταρτης περιόδου πέρασε μπροστά (58-60). Ωστόσο, η Μπάμπεργκ σταμάτησε τη φόρα των φιλοξενούμενων, όπου αρχικά πήρε εκ νέου το προβάδισμα (65-62), ενώ στη συνέχεια έφτασε στο +5 (72-67). Έκτοτε, ακολούθησαν μεγάλες μεταπτώσεις στο παιχνίδι! Αρχικά, οι Τούρκοι έκαναν ένα 5-0 (72-72), με τους πρωταθλητές Γερμανίας να πηγαίνουν ξανά στο +5 (84-79), αλλά τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν για τη νέα ισοφάριση (84-84), με τρίποντο του Χαρανγκόντι στα 24’’. Στην τελευταία επίθεση ο Μίλερ πήρε το σουτ, αλλά αστόχησε και έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στο έξτρα πεντάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια με μεγάλα σουτ εκατέρωθεν (91-90). Ο Νίκος Ζήσης πέτυχε ένα σημαντικό τρίποντο για την Μπάμπεργκ (94-91), αλλά ο Κλάιμπερν απάντησε για την Νταρουσάφακα, την οποία πήγε στο +3 (94-97), στα 54,4’’ πριν τη λήξη. Ο Γουοναμέικερ πήγε να γίνει… μοιραίος, καθώς είχε 0/2 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα και στο 96-99, με τον Μίλερ να του παίρνει τον… ρόλο, καθώς ευστόχησε σε μία και στο επιθετικό ριμπάουντ που κέρδισε από τη δεύτερη χαμένη, αστόχησε σε τρίποντο και έτσι το 97-99 ήταν το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 40-29, 58-55, 84-84 κ.α., 97-99 παρ.

ΠΗΓΗ: sport-fm.gr