Facebook Pixel Και τώρα η Μακάμπι!
| 2017-04-03 20:32:00

Και τώρα η Μακάμπι!

Ο Παναθηναϊκός με κορυφαίο τον Κένι Γκάμπριελ νίκησε εύκολα στο ΟΑΚΑ τα Τρίκαλα με 93-63 και πλέον στρέφει την προσοχή τους στο ματς με τους Ισραηλινούς

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα και πλέον στρέφει το βλέμμα της στον “τελικό” με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, που θα κρίνει το πλεονέκτημα έδρας στα play off της Ευρωλίγκας.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με έξι τρίποντα πήρε γρήγορα διαφορά 13 πόντων (20-7). Ο Γκάμπριελ στα πρώτα λεπτά είχε 14 πόντους (4/4 τρίποντα και 1/1 διποντο) και μαζί με τον Φελντέιν (3/3 τρίποντα) έκαναν σμπαράλια την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Τα Τρίκαλα “ξύπνησαν” και με ένα μικρό σερί 5-0 μείωσαν στους 11 (25-14), αλλά ο Παναθηναϊκός, που έκανε “πάρτι” από τα 6.75 μ. (8/13 στην πρώτη περίοδο), ανέβασε τη διαφορά και πάλι στους 13 (30-17).

Οι παίκτες του τριφυλλιού συνέχιζαν το ρεσιτάλ τους από τα 6.75 μ.. Τζειμς και Παππάς πήραν τη σκυτάλη και με δικά τους τρίποντα έστειλαν τη διαφορά στους 19 (38-19), ενώ με βολές του Κέι Σι Ριβερς ανέβηκε στους 21 πόντους (40-19). Τα Τρίκαλα έβρισκαν σκορ μόνο από το σημείο των ελεύθερων βολών (44-23).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και με τρίποντο του Μπάρλοου και καλάθι του Χότον μείωσαν σε 52-33. Ο Γκάμπριελ, όμως, και πάλι με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά (55-33), ενώ ο Φελντέιν με δίποντο την έστειλε στο +24 (57-33).

Με συνεχόμενες βολές τα Τρίκαλα έριξαν τη διαφορά στους 18 (59-41), αλλά ο εξαιρετικός Γκάμπριελ με δίποντο έδωσε “αέρα” 20 πόντων στην ομάδα του (61-41).

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού ήταν ασταμάτητοι και με νέο τρίποντο, αυτήν τη φορά από τον Μποχωρίδη, προηγήθηκαν με 26 πόντους (71-45). Τσαγκαράκης και Καλλέ μείωσαν (71-50), ενώ στη συνέχεια έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 20 (74-55).

Τα Τρίκαλα επιδίωξαν να μειώσουν την απόσταση κάτω από τους 20 στην τέταρτη περίοδο, με τον Παππά να απαντά και τον Χαραλαμπόπουλο να γράφει το μεγαλύτερο προβάδισμα (87-59, 37’) ως το 91-61 (39’) και το τελικό 93-63.

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 52-28, 68-45, 93-63