Facebook Pixel Σούπερ ματς στο Ρέθυμνο, στην παράταση οι γηπεδούχοι!
| 2017-04-20 19:00:00

Σούπερ ματς στο Ρέθυμνο, στην παράταση οι γηπεδούχοι!

Οι Κρητικοί βρέθηκαν στο -17 , αλλά επέστρεψαν, έστειλαν το ματς με τον Κολοσσό στην παράταση και στη συνέχεια το «καθάρισαν» εντυπωσιακά (84-71) κάνοντας το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ.

Από το πρώτο λεπτό του αγώνα, ο Κολοσσός έδειξε απόλυτα συγκεντρωμένος στην αποστολή για το «διπλό». Πολύ γρήγορα η διαφορά ανέβηκε στο +8 (9-17, στο 7'), ενώ ο Σαλούστρος διαμόρφωσε το 14-22 του πρώτου δεκαλέπτου. Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με γρήγορο 6-0 του Ρεθύμνου που έδειξε έτοιμο να «κρατήσει» το μομέντουμ. Ωστόσο, τα πράγματα δεν ήταν έτσι...

Οι Ροδίτες αντέδρασαν με εντυπωσιακό τρόπο και μπροστάρη τον Τρέβορ Ρέλοφροντ, ανεβάζοντας πολύ σύντομα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (20-31). Οι Κρητικοί τα... έσπαγαν από παντού (6/24 στο πρώτο μέρος) και ο Ρέλοφορντ συνέχισε να «οργιάζει» (17π.) μέχρι το 24-39 του ημιχρόνου.

Τα πράγματα άλλαξαν στην τρίτη περίοδο. Η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους 17 (31-48, στο 26') με τον Άχονεν, αλλά ένα τρίποντο του Γιαννόπουλου έδωσε «σφυγμό» στο Ρέθυμνο που μείωσε ακόμα περισσότερο φτάνοντας σε εντυπωσιακό σερί 14-0 (45-48, στο 29') με πρωταγωνιστή τον Φιτζπάτρικ. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 45-51 και το ματς να έχει... ανάψει.

Tα τρίποντα των Κρητικών συνεχίζονταν και ο Γιαννόπουλος ισοφάρισε σε 51-51, οκτώ λεπτά πριν από το φινάλε. O Ρέντικ έδωσε ανάσα στους Ροδίτες για το 51-55, αλλά ο αρχηγός του Ρεθύμνου απάντησε με νέο τρίποντο. Oι παίκτες του Κολοσσού έγιναν νευρικοί κι αστόχησαν σε αρκετά «μαζεμένα» σουτ κι έδωσε την ευκαιρία στο Ρέθυμνο να προηγηθεί με 58-57. O Kολοσσός προσπέρασε ξανά, αλλά ένα μεγάλο σουτ του Άρνολντ «έγραψε» το 61-59. Κι όμως, οι Ροδίτες άντεξαν και προηγήθηκαν ξανά με καλάθια των Χολ και Βασιλόπουλου (61-63, 24" πριν από το τέλος). Ο Γιαννόπουλος ισοφάρισε σε 63-63 και στην τελευταία επίθεση ο Χολ αστόχησε με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Mε τρίποντο του Άρνολντ, ο Ρέθυμνο βρέθηκε για πρώτη φορά στο +4 (71-67, στο 42') και ακολούθησε άλλο ένα μεγάλο σουτ του Φιτζπάτρικ για το 74-67. Επιστροφή δεν υπήρχε πια για τον Κολοσσό και οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με 84-71.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 24-39, 45-51, 63-63, 84-71 (παρ.)