Facebook Pixel Break και... φουλ για Final Four η Ρεάλ!
| 2017-04-26 23:17:00

Break και... φουλ για Final Four η Ρεάλ!

Η Ρεάλ Μαδρίτης απάντησε στο break της Νταρουσάφακα με δικό της break στην Πόλη (88-81), έκανε το 2-1 και έγινε ξανά το... αφεντικό της σειράς!

Οι πρωταθλητές Ισπανίας με πρωταγωνιστές τους ΤζέιΣι Κάρολ (21π.), Γκουστάβο Αγιόν (18π., 9ρ.) και Λούκα Ντόντσιτς (13π., 8ρ.) πήραν το «διπλό» στην Τουρκία, αφού η «Νταρού» άργησε να... ξυπνήσει. Με τον τρόπο αυτό η Ρεάλ πήρε ξανά το «πάνω χέρι» στη σειρά, μιας και πλέον προηγείται με 2-1 και βρίσκεται μια νίκη μακριά από το Final Four. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Άντε Ζίζιτς (20π., 5ρ.), Σκότι Ουίλμπεκιν (18π.) και Μπραντ Ουαναμέικερ (17π., 9ασ.). Το Game 4 θα διεξαχθεί στην Κωνσταντινούπολη την Παρασκευή (28/4, 19:30).

Η «Βασίλισσα» έδειξε από το πρώτο λεπτό πως δεν θα... αστειευόταν. Έτσι, έστειλε τη διαφορά στο +10 από νωρίς (11-21 στο 7'), παίζοντας πολύ καλή άμυνα και αναγκάζοντας την «Νταρού» σε διαδοχικές κακές επιθέσεις (11-25 στο 8'). Στο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 17-26 με τον Λούκα Ντόντσιτς και τον Άντονι Ράντολφ να έχουν από 8 πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο η κατάσταση δεν άλλαξε, με τους πρωταθλητές Ισπανίας να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και τις βολές του ΤζέιΣι Κάρολ να στέλνουν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, +15 (31-46 στο 19'). Ο πίνακας του σκορ στο ημίχρονο «έγραψε» 33-46 με τον Κάρολ να είναι ο μοναδικός διψήφιος του ματς (11π.) και ο Άντε Ζίζιτς να... παλεύει ξανά για τους Τούρκους (9π. και 4ρ.).

Ο Γκουστάβο Αγιόν και ο ΤζέιΣι Κάρολ είχαν... τρελό ρυθμό στην επανάληψη (14π., 7ρ. και 19π. με 5/5 3π. αντίστοιχα μέχρι το 30') και η Ρεάλ «άγγιξε» το +20 (37-55 στο 24' και 49-68 στο 28'). Όμως, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να «ροκανίσουν» τη διαφορά, βελτιώνοντας τα ποσοστά τους έξω από τα 6,75μ. (από 2/14 3π. σε 6/19 3π. στο 30'). Το τρίτο δεκάλεπτο «έκλεισε» με σκορ 58-70.

Τα μεγάλα σουτ των Ουίλμπεκιν - Ουαναμέικερ και τα... όργια του Ζίζιτς κάτω από το καλάθι έδωσαν «παλμό» στην Νταρουσάφακα, που μείωσε (72-77 στο 35'), εκμεταλλευόμενη παράλληλα την αστοχία του Σέρχιο Γιουλ. Σε εκείνο το σημείο, όμως, ο Ντόντσιτς και ο Αγιόν βρήκαν σκορ για τον Πάμπλο Λάσο και οδήγησαν τους φιλοξενούμενους στο «διπλό - χρυσάφι» (81-88). Για να έρθει το «διπλό», βέβαια, χρειάστηκε και ένα σημαντικό... ξέσπασμα του Γιουλ στο τελευταίο δίλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 33-46, 58-70, 81-88

Πηγή: sdna.gr