Facebook Pixel Ναι ρε Θρύλε, ναι ρε Σπανούλη - Μαγικός Ολυμπιακός καθάρισε την Εφές και την τελειώνει στο ΣΕΦ!
| 2017-04-28 23:04:00

Υπόκλιση στον Σπανούλη! Ο αρχηγός πήρε τον Ολυμπιακό από το χεράκι, τον οδήγησε σε σπουδαίο break (62-74) μέσα στην έδρα της Εφές και στέλνει τους Ερυθρόλευκους στο ΣΕΦ και από 'κει... τελικό!

Ο Ολυμπιακός ήταν κακός στα πρώτα λεπτά του αγώνα, βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 13 πόντους (27-14), αλλά έχοντας τον Βασίλη Σπανούλη σε ονειρική βραδιά με 5/11 τρίποντα, έφτασε στην ανατροπή, στο break και πήρε ξανά το πλεονέκτημα έδρας στα χέρια του.

Πολύ νωθρός εμφανίστηκε στο ξεκίνημα ο Ολυμπιακός, αφού είδε τον Τζέισον Γκρέιντζερ να παίρνει την Εφές πάνω του και με 10 πόντους στα πρώτα λεπτά να τις δίνει προβάδισμα με 14-6. Η ερυθρόλευκη άμυνα δεν λειτουργούσε, οι Τούρκοι ανανέωναν συνεχώς τις επιθέσεις τους, κυριαρχώντας στα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει μέχρι και τους 12 (18-6).

Σε εκείνο το σημείο οι Πειραιώτες βελτίωσαν κατά πολύ την αμυντική τους απόδοση και με πόντους των Πρίντεζη και Παπαπέτρου έκαναν σερί 0-8 και μείωσαν σε 18-14, πριν διαμορφωθεί το 21-14 της πρώτης περιόδου. Τα συμπτώματα του ξεκινήματος έκαναν την εμφάνισή τους και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι παίκτες του Σφαιρόπουλου άφησαν και πάλι το ματς να τους ξεφύγει.

Με 6-0 σερί η Εφές έφτασε το σκορ στο 27-14 και στο 29-18 στο 14', με τον Ολυμπιακό να βρίσκει λύσεις στα πρόσωπα των Γιανγκ και Γκριν, αλλά και στον Παπανικολάου, που με τρίποντο μείωσε σε 29-23. Η διαφορά κυμαινόταν στους 4-6 πόντους υπέρ της Εφές, ωστόσο ο Σπανούλης την πήγε στον πόντο (36-35) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Το 38-35 με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια κολάκευε ιδιαίτερα τους Ερυθρόλευκους, που είχαν πολλά προβλήματα στα ριμπάουντ, αλλά με κάποια ξεσπάσματα και καλές άμυνες κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ.

Με τους δύο αρχηγούς να αναλαμβάνουν... δουλειά ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε τρομερό τρίτο δεκάλεπτο, όντας πολύ εύστοχος από τα 6.75μ. Το τρίποντο του Μάντζαρη στο ξεκίνημα του ημιχρόνου έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό (38-40) στο 22' και το ρεσιτάλ... τριπόντων μόλις είχε αρχίσει.

Οι Ερυθρόλευκοι σκόραραν συνεχώς απέξω, η Εφές απαντούσε, αλλά οι πρώτοι ήταν αυτοί που διατηρούσαν το προβάδισμα (48-52) έχοντας φτάσει τα 5 σερί τρίποντα! Ο Ερτέλ ισοφάρισε με απίθανο καλάθι σε 52-52, με τον Πρίντεζη να διαμορφώνει με μια βολή το 54-55 στο 30'.

Καλύτερη είσοδο στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν θα μπορούσαν να ονειρευτούν οι φίλοι του Ολυμπιακού, που είδαν την ομάδα τους να παίρνει προβάδισμα 7 πόντων (54-61) με ένα τρίποντο του Παπαπέτρου και ένα γκολ-φάουλ του Ουότερς. Παρά την προσπάθεια της Εφές και του Ερτέλ, που μείωσε σε 57-61, ο Σπανούλης είχε πάρει μπρος για τα καλά.

Με ασίστ στον Μπιρτς και δικό του λέι απ πήγε την διαφορά στους 8 (57-65) για τους Ερυθρόλευκους, ενώ το μεγάλο τρίποντό του στην επόμενη επίθεση εκτόξευσε το σκορ στο 57-68. Κάπου εκεί έλαβε τέλος η... σεμνή τελετή, αφού ο Γκριν έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με τρίποντο, κάνοντας το 58-71.

Ο Ολυμπιακός ήλεγξε εύκολα το παιχνίδι στο τέλος και έφτασε σε μια μεγάλη νίκη με 62-74, ισοφάρισε την σειρά σε 2-2 και πλέον επιστρέφει στο ΣΕΦ για να πάρει τη νίκη μπροστά στον κόσμο του και να πάει Final Four.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 38-35, 54-55, 62-74.

Εφές (Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνεϊκατ 4, Μπαλμπάι 3 (1), Μπράουν 9 (1), Οσμάν 8, Γκρέιντζερ 17 (2), Ερτέλ 6, Πολ, Ντάνστον 7, Κιρκ 2

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (1), Μπιρτς 9, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 6 (2), Σπανούλης 18 (5), Ουότερς 3, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 11 (2), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης 3 (1).