Facebook Pixel Έχουν παλμό οι Καβαλίερς! Διέλυσαν το Γκόλντεν Στέιτ με 137-116 (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2017-06-10 08:15:00

Έχουν παλμό οι Καβαλίερς! Διέλυσαν το Γκόλντεν Στέιτ με 137-116 (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι πρωταθλητές έβγαλαν αντίδραση στο Game 4 των τελικών και νίκησαν τους Ουόριορς με 137-116 με τους ΛεΜπρον, Λοβ και Ίρβινγκ να κάνουν πάρτι από το τρίποντο!

Oι Καβαλίερς με το εις βάρος τους 3-0 έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο καθώς με μια νέα ήττα θα αποχαιρετούσαν τον τίτλο. Η θέληση των πρωταθλητών φάνηκε με το καλημέρα σε άμυνα και επίθεση. Με έναν απίστευτο βομβαρδισμό των Λοβ, Σμιθ, Ίρβινγκ από τα 7,25 μέτρα πήραν από νωρίς μια καλή διαφορά και κατάφεραν να κάνουν ρεκόρ πόντων σε μια περίοδο τελικών με το υπέρ τους 49-33 να τους δίνει άλλον αέρα.

Η ομάδα του ΛεΜπρον συνέχισε σε υψηλά στάνταρ και στο δεύτερο 12λεπτο σημειώνοντας το ένα τρίποντο πίσω από το άλλο. Οι «Big 3» των Καβαλίερς είχαν κέφια ενώ ο Σμιθ έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα στην επίθεση. Να τα βάζει πίσω από τα 7,25μ. Από την άλλη οι Ουόριορς προσπαθούσαν με κάποια ξεσπάσματα κυρίως του Ντουράντ να παραμείνουν κοντά στο ματς, ωστόσο το τέλος του ημιχρόνου τους βρήκε πίσω με σκορ 86-68!

Με τους Κάρι και Τόμπσον να δείχνουν εκτός ρυθμού, οι Ουόριορς προσπάθησαν να αντιδράσουν στην τρίτη περίοδο με κύριο εκφραστή τον Ντουράντ, αλλά οι Καβαλίερς τα έβαζαν όλα από το τρίποντο. Ο ρυθμός επιθετικά έπεσε, με τις δύο ομάδες να παίζουν κυριολεκτικά... ξύλο στην άμυνα. Ωστόσο, οι Καβαλίερς ήταν καλύτεροι και σε αυτή την περίοδο (29-28) με αποτέλεσμα να συντηρήσουν τη διαφορά ασφαλείας (+19).

Οι Ουόριορς εκμεταλλεύτηκαν την ξεκούραση του ΛεΜπρον στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και με δύο τρίποντα (Τόμπσον, ΜακΚόου) και ένα καλάθι του Ουέστ έριξαν τη διαφορά στους 11. Η είσοδος του «βασιλιά» επανέφερε την τάξη στο Κλίβελαντ και κάπου εκεί το Game 4 έλαβε τέλος για τους Ουόριορς. Η τέταρτη περίοδος μπορεί να μην ήταν τόσο παραγωγική, με την κούραση να είναι εμφανής εκατέρωθεν, ωστόσο οι Καβαλίερς πήραν την πρώτη τους νίκη στη σειρά των φετινών τελικών με το 137-116.

Οι Καβαλίερς είχαν σε μεγάλο βράδυ τους Big 3, με τον ΛεΜπρον να τελειώνει με triple double (31π., 10ριμπ., 10ασ.) και να ξεπερνά τον Μάτζικ Τζόνσον ανεβαίνοντας στη σχετική λίστα με τα περισσότερα (9) σε τελικούς. Ο Ίρβινγκ σταμάτησε στους 40 (7-12τρ.) και ο Λοβ στους 23 (6-8υτ.). Πολύ καλή απόδοση και από τον Σμιθ με 15 πόντους και 5-9 τρίποντα. Από τους Ουόριορς ξεχώρισε ο Ντουράντ με 35 πόντους.

Πλέον η σειρά αποκτά περισσότερο ενδιαφέρον και μεταφέρεται εκ νέου στο Γκόλντεν Στέιτ, με τους Καβαλίερς να ψάχνουν τα ξημερώματα της Τρίτης (04:00) για να βάλουν και πάλι «φωτιά» στους τελικούς του ΝΒΑ.

Τα δωδέκαλεπτα: 49-33, 37-35, 29-28, 22-20