Facebook Pixel Ξεκίνημα με 40άρα!
| 2017-07-15 22:52:00

Ξεκίνημα με 40άρα!

"Φουριόζα" μπήκε στο Ευρωμπάσκετ U20, που διεξάγεται στην Κρήτη, η ελληνική εθνική ομάδα, συντρίβοντας με 88-47 την Τσεχία!

Η Εθνική χρειάστηκε ένα πεντάλεπτο για να βρει τον ρυθμό της και το κατάφερε μέσα από την άμυνά της. Στο 11-11 του 5ου λεπτού, ο Παπαθεοδώρου πέρασε στο παρκέ Δίπλαρο και Χρηστίδη, έδωσε εντολή για πίεση ψηλά και οι Τσέχοι… έχασαν τη μπάλα. Με σερί 15-2 στο 8’30” η ελληνική ομάδα ήταν σε νταμπλ σκορ 26-13 και το δεκάλεπτο έληξε με 28-18 και με τον έλεγχο να έχει περάσει ξεκάθαρα στα χέρια των Ελλήνων παικτών.

Η αμυντική διάθεση των Ελλήνων παικτών παρέμεινε σε υψηλό επίπεδο και στην δεύτερη περίοδο, ο Παπαθεοδώρου έδωσε λεπτά και στους Χαραλαμπόπουλο και Λούντζη οι οποίοι είχαν χάσει προπονήσεις λόγω τραυματισμών, στο 15′ η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους, με ένα ακόμα νταμπλ σκορ στο 40-20 και η λήξη του ημιχρόνου βρήκε την ελληνική ομάδα στο 54-32 με μια συνολικά πολύ καλή παρουσία.

Στο 23’30” η διαφορά έφτασε τους 30 πόντους, 62-32 αφού οι παίκτες του Παπαθεοδώρου συνέχιζαν με αμείωτο ρυθμό και υψηλή αυτοσυγκέντρωση, χωρίς να παρασύρονται από την εύκολη εξέλιξη του αγώνα. Η τρίτη περίοδος έληξε με 71-38 και το όποιο ενδιαφέρον είχε περιοριστεί στην τελική έκταση του σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 32-54, 38-71, 47-88