Facebook Pixel Άνετα οι Βέλγοι τους Βρετανούς
| 2017-09-01 16:14:00

Άνετα οι Βέλγοι τους Βρετανούς

Το Βέλγιο νίκησε με κατοστάρα (103-90) τη Μ.Βρετανία και ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο Ευρωμπάσκετ.

Εξαιρετική εμφάνιση επιθετικά για τους νικητές που είχαν 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ο λόγος για τους Ντε Ζέου (21π.), Βαν Ρόσομ (19π.), Ταμπού (18π.), Ζιλέτ (17π.) και Σαλούμου (10π.).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να πάρει διαφορά ασφαλείας και να ξεφύγει. Οι Βρετανοί προσπάθησαν να το κάνουν με το τρίποντο του Κλαρκ (9-6), όμως ο Ερβέλ απάντησε άμεσα για το 9-9. Οι Βέλγοι βρέθηκαν για πρώτη φορά μπροστά με 18-16, χάρη στις βολές του Ντε Ζέου, με τον Λόρενς να ισοφαρίζει εκ νέου σε 18-18. Η αναμέτρηση συνέχισε να κυλάει έτσι και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 26-24, με την βολή του Λόρενς. Ούτε στην δεύτερη περίοδο άλλαξε κάτι στην ροή της αναμέτρησης, αφού ο Κλαρκ έκανε το 30-27 και ο Ντε Ζέου απάντησε με τρίποντο για το 30-30. Το σκηνικό δεν άλλαξε στα υπόλοιπα λεπτά και το ημίχρονο έκλεισε στο +1 (54-53) υπέρ των Βρετανών, χάρη στο λέι απ του Ολασένι.

Στο δεύτερο μέρος οι Βρετανοί μπήκαν πιο δυνατά και πήραν προβάδισμα με 59-54, μετά το τρίποντο του Κλαρκ. Οι γηπεδούχοι βρήκαν πάλι τον τρόπο και με συνεχόμενα καλάθια του Βαν Ρόσομ βρέθηκαν στο -1 (65-64). Οι Βέλγοι με σερί 9-0 προσπέρασαν μετά από πάρα πολύ ώρα και έφτασαν στο 73-67, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Καστέλς συνέχισε την καλή δουλειά από το τέλος της προηγούμενης περιόδου και ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (79-72), χάρη στα συνεχόμενα καλάθια του Ντε Ζέου. Ο φόργουορντ του Βελγίου συνέχισε να “πυροβολεί” το αντίπαλο καλάθι και έφερε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (86-74). Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και οι Βέλγοι άνοιξαν ακόμη περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς και ο Ταμπού έγραψε το τελικό 103-90.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 54-53, 73-67, 103-90.