Facebook Pixel Έκαναν πλάκα στην Ισλανδία οι Γάλλοι
| 2017-09-03 15:30:00

Έκαναν πλάκα στην Ισλανδία οι Γάλλοι

Οι "τρικολόρ" νίκησαν με το ευρύ 115-79 τους Ισλανδούς κάνοντας τη δεύτερη νίκη τους στο Ευρωμπάσκετ.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, που πέτυχαν 37 πόντους μόνο στην τρίτη περίοδο, ήταν ο Ντε Κολό με 16 πόντους. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανσον με 23.

Η Γαλλία προηγήθηκε με 5-0, όμως οι Ισλανδοί αντέδρασαν και με δύο τρίποντα από τους Στέφανσον και Βίλιαλμσον, καθώς και με δίποντο του πρώτου, μείωσαν σε 11-8 προτού ο Άκοξ φέρει τη διαφορά στον πόντο (11-10, 5′). Οι νησιώτες, μάλιστα, πήραν το προβάδισμα με τις δύο εύστοχες βολές του Χέρμανσον (13-14, 6′). Στη συνέχεια, ο Ντε Κολό με σουτ πίσω από τα 6,75 μ. έβαλε μπροστά στο σκορ τους τυπικά γηπεδούχους αλλά απάντησε, αμέσως μετά, ο Βίλιαλμσον κι ο Άκοξ, δυόμισι λεπτά πριν από την εκπνοή, “έγραψε” το +3 (20-23). Τότε, ο Ντε Κολό κι ο Ερτέλ ανέτρεψαν τα δεδομένα (25-23, 8′) προτού κλείσει το δεκάλεπτο με τους Γάλλους στο +4 (29-25).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ισλανδία προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ και, στο 14′, η διαφορά ήταν αμετάβλητη (39-35) με τον Στέφανσον να έχει ήδη 12 πόντους (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 2/3 βολές) μέχρι εκείνο το σημείο. Οι Γάλλοι, όμως, μ’ ένα σερί 9-0 διαμόρφωσαν το 48-35, 3′ 20″ πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Η διαφορά δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της περιόδου (49-42).

Οι “τρικολόρ” δεν έχασαν τον ρυθμό τους, στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και σε διψήφιο αριθμό, δηλαδή στο +13 (61-48, 24′). Οι Ισλανδοί προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά οι Γάλλοι ήταν αποφασισμένοι να σφραγίσουν την υπόθεση νίκη κι έτσι αξιοποίησαν τα λάθη των αντιπάλων τους. Το προβάδισμά τους έφτασε σύντομα τους 20 πόντους (68-48, 26′). Οι νησιώτες σκόραραν ύστερα από περίπου τρία λεπτά αφλογιστίας με τον Στέφανσον. Παρ’ όλα αυτά, η περίοδος έκλεισε με τους τυπικά γηπεδούχους να πετυχαίνουν 37 πόντους μόνο σε αυτήν και να βρίσκονται στο +30 (86-56). Τα τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά, έτσι, απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Το μόνο που είχαν να κάνουν οι Γάλλοι, στην τελευταία περίοδο, ήταν να διαχειριστούν τον χρόνο και το προβάδισμά τους. Οι Ισλανδοί έβρισκαν πόντους, κατά κύριο λόγο, από τον Στέφανσον αλλά οι “τρικολόρ”, 4′ 39″ πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, ξεπέρασαν τους 100 πόντους (101-70). Οι νησιώτες επιχείρησαν να ροκανίσουν τη διαφορά με καλάθια από τους Πάλσον, Γκούναρσον και Χέρμανσον αλλά οι παίκτες του Κολέ είχαν τις απαντήσεις (108-77, 37′). Τα εναπομείναντα λεπτά κύλησαν χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 115-79.

Η Γαλλία θα αντιμετωπίσει, στις 5 Σεπτεμβρίου (16:30), την Πολωνία κι η Ισλανδία, την ίδια ημέρα (13:45), τη Σλοβενία.

Διαιτητές: Κάτο (Ιαπωνία), Καλπάκας (Σουηδία), Όζολς (Λετονία).