Facebook Pixel Πέρασαν και οι Γερμανοί
| 2017-09-05 20:25:00

Πέρασαν και οι Γερμανοί

Οι Γερμανοί σφράγισαν το εισιτήριο για τους "16" επικρατώντας των Ιταλών με 61-55.

Την τρίτη της νίκη στο Eurobasket πέτυχε η Γερμανία, η οποία επιβλήθηκε με 55-61 της Ιταλίας για το Β’ όμιλο. Πλέον, τα “πάντσερ” θα παίξουν με τη Λιθουανία για την πρωτιά του ομίλου.

Η ομάδα του Κρις Φλέμινγκ κατάφερε να χτίσει διαφορά 10 (49-59) πόντων στο τελευταίο δεκάλεπτο, διατηρώντας την μέχρι το τέλος του αγώνα. Πρώτος σκόρερ για τα “πάνσερ” ήταν ο Ντένις Σρέντερ με 17 πόντους, ενώ ο Γιόνας Βόιγκμαν είχε 12 και ο Ντάνιελ Τάις 11.

Πρώτος σκόρερ για τους Ιταλούς ήταν ο Αντρέα Φίλοι με 15 πόντους, ενώ ο Μάρκο Μπελινέλι ακολούθησε με 12.

Η πρώτη περίοδος ήταν απόλυτα ισορροποιμένη, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να χτίσει διαφορά και ο Βόιγκμαν με καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο έγραψε το 17-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το μοτίβο δεν άλλαξε, με το ημίχρονο να λίγη ισόπαλο 29-29, ύστερα από καλάθι το Σρέντερ.

Στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου, Γερμανία και η Ιταλία δεν μπορούσαν να χτίσουν διαφορά, με τους Γερμανούς να έχουν μικρο προβάδισμα και με καλάθι του Λο να προηγούνται 38-43 στο 30′.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Μπάρτελ, Σρέντερ και Τάις, η ομάδα του Κρις Φλέιμινγκ βρέθηκε στο +10 (49-59) στο 38′. Στο τελευταίο δίλεπτο η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα δεν μπόρεσε να αντιδράσει, με τη Γερμανία να φτάνει στη νίκη.

Tα δεκάλεπτα: 17-16, 29-29, 38-43, 55-61