Facebook Pixel Μέχρι και η Ουγγαρία προκρίθηκε...
| 2017-09-05 22:56:00

Μέχρι και η Ουγγαρία προκρίθηκε...

Οι Μαγυάροι νίκησαν 80-71 τη Ρουμανία έκαναν τη δεύτερη νίκη τους και εξασφάλισαν την πρόκριση στους "16".

Με το δίδυμο των Άνταμ Χάνγκα και Νταβίντ Βοϊβόντα να κάνει “θραύση”, η Ουγγαρία επικράτησε με 71-80 της Ρουμανίας. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για τους “Μαγυάρους”, οι οποίοι εξασφάλισαν την πρόκριση τους στην επόμενη φάση.

Η Ουγγαρία διατηρούσε διψήφιες διαφορές στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, με τους Ρουμάνους να πλησιάζουν στους 4 (71-75) στο τελευταίο λεπτό, χωρίς να καταφέρνουν κάτι παραπάνω. Ο Ντάβιντ Βοϊβόντα είχε 26 πόντους, ενώ ο Άνταμ Χάνγκα 25 για την Ουγγαρία.

Από τους ηττημένους, ο Αντρέι Μαντάτσε ξεχώρισε με 24 πόντους.

Οι Ρουμάνοι προηγήθηκαν 12-6 στο ξεκίνημα, ωστόσο οι Ούγγροι με ένα σερί σερί 10-3 προηγήθηκαν 15-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Ουγγαρία μπήκε δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και γρήγορα προηγήθηκε με 8 (17-25 και 19-27) στο 13’. Με συνεχόμενους πόντους του Αντρέι Μαντάτσε, η Ρουμανία μείωσε σε 24-27, όμως, οι «Μαγυάροι» διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (32-38)

Η Ουγγαρία ανέβασε εκ νέου τη διαφορά στους 10 (36-46), ωστόσο οι Ρουμανοί με ένα σερί 13-3 μείωσαν σε 47-49 στο 28’.

Η Ουγγαρία βρήκε επιθετικές λύσεις και προηγήθηκε 52-60 στο 30’. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ρουμανία αντέδρασε (71-75) στο τελευταίο λεπτό, ωστόσο χρόνος δεν υπήρχε και η Ουγγαρία έφτασε στη νίκη.

Οι Χάνγκα και Βοϊβόντα ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών, με την Ουγγαρία να φτάνει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 32-38, 52-60, 71-80

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Τέντερ): Μαντάκε 24 (3), Πέτρισορ, Πάλιτσιουκ 6, Μολντοβεάνου 5 (1), Νικολέσκου, Καλότα-Πόπα 11, Όλαχ 7, Νικοάρα, Κάτε, Τόροκ 1, Μπάτσιου 12, Κούτι 5

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Ίβκοβιτς): Άλεν 10 (1), Κέλερ 4, Γουίτμαν, Χάνγκα 25 (2), Βοϊβόντα 26 (2), Κόβακς 2, Τοθ, Φέρεντζ 1, Περλ 4, Καράχοτζιτς 3, Εϊλινγκσφελντ 5 (1)