Facebook Pixel Σφράγισαν "εισιτήριο" και οι Τούρκοι
| 2017-09-05 23:04:00

Σφράγισαν "εισιτήριο" και οι Τούρκοι

Πιο δύσκολα από ότι μαρτυρά το τελικό 78-65 η Τουρκία πήρε τη νίκη και συνάμα την πρόκριση κόντρα στους αξιόμαχους Βέλγους.

Στο 35′ Τουρκία και Βέλγιο ήταν ισόπαλες 60-60, ωστόσο ένα σερί 13-0 από την ομάδα του Ουφούκ Σάριτσα ήταν αρκετό για της δώσει τη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους “οικοδεσπότες” ήταν ο Τσέντι Οσμάν με 14 πόντους, ενώ οι Μέλιχ Μαχμούτογλου και Σεμίχ Ερντέν πρόσθεσαν από 12.

Ο Σαμ Βαν Ράσομ με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ ξεχώρισε από το Βέλγιο.

Η Τουρκία μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και με τους Μαχμούτογλου και Χερσέκ προηγήθηκε 23-10, με την πρώτη περίοδος να τελειώνει 23-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, παρότι οι Βέλγοι μείωσαν σε 24-23, η ομάδα του Ουφούκ Σάριτσα «πάτησε» εκ νέου το «γκάζι» και προηγήθηκε 40-26 στο 18’. Με τους Βαν Ράσομ και Ντε Ζεού να σκοράρουν, το Βέλγιο έτρεξε σερί 7-0 και μείωσε σε 40-33 στο ημίχρονο.

Το Βέλγιο επέστρεψε στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσε και με τον Λεκόντε προηγήθηκε 50-51, ωστόσο ο Σανλί έδωσε προβάδισμα (55-53) στους Τούρκους στο 30’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Κορμάζ και Σιπάχι η Τουρκία έτρεξε ένα σερί 13-0 και το 60-60 73-60 στο 38’. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα του Ουφούκ Σάριτσα να φτάνει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 40-33, 55-53, 78-65

ΤΟΥΡΚΙΑ (Σαρίτσα): Βεϊσέλογλου 3, Μπαλμπάι 2, Γκιουλέρ 3 (1), Οσμάν 10, Ερσέκ 9 (1), Ερντέν 12, Μαχμούτογλου 12 (2), Αλντεμίρ 2, Σανλί 5, Κορκμάζ 14 (1), Σιπαχί 6 (1)

ΒΕΛΓΙΟ (Κάστελς): Λεκόμτ 5 (1), Βαν Ρόσομ 13 (3), Ερβέλ 3, Εμβέμα, Ταμπού 6, Σερόν 7 (1), Σαλούμου 7, Ζιλέ 10 (2), Ντε Ζέου 9 (2), Τουμπά 3, Μπάκο 2