Facebook Pixel Με 100άρα στους "4" οι Σλοβένοι!
| 2017-09-12 23:28:00

Με 100άρα στους "4" οι Σλοβένοι!

Ντράγκιτς και οΝτόνσιτς πήραν από το χέρι τη Σλοβενία και την οδήγησαν στην νίκη με 103-97 απέναντι στην μαχητική Λετονία!

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης στα πρώτα λεπτά και βρέθηκαν να προηγούνται με 30-15, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, ανέτρεψαν το σκορ και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +4 (55-51). Με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι Σλοβένοι έτρεξαν ένα σερί 11-0 και έφτασαν στο 62-55, χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Ντράγκιτς.

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τους Λετονούς που πέτυχαν μόλις 11 πόντους και έτσι η διαφορά άνοιξε ακόμη περισσότερο. Ο Ντάβις Μπέρτανς με δύο τρίποντα έβαλε και πάλι την ομάδα του στο παιχνίδι (79-75) και έδωσε διαφορετικό νόημα στα τελευταία 6:30 λεπτά. H απάντηση στον Μπέρτανς ήταν άμεση, με τον Ντόνσιτς να κάνει εκπληκτικά πράγματα και με 2 τρίποντα να στέλνει την διαφορά στο +8 (91-83).

Στα τελευταία λεπτά ο Πορζίνγκινς πήρε από το χέρι την ομάδα του και με συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 93-92. Ο Ντράγκιτς ως ηγέτης πήρε τις επιθέσεις στο τελευταίο λεπτό και έφερε την ομάδα του στο +5 (97-92), με 30” να απομένουν. Το τελικό 103-97 διαμόρφωσε ο Πρέπελιτς με 2 εύστοχες βολές.

Τα δεκάλεπτα: 34-23, 51-55, 76-66, 103-97.