Facebook Pixel Τρομερή ΑΕΚ, νίκησε την ΤΣΣΚΑ!
| 2017-09-13 23:35:00

Τρομερή ΑΕΚ, νίκησε την ΤΣΣΚΑ!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με το δεξί τις φιλικές αναμετρήσεις επί ελληνικού εδάφους, αφού επικράτησε με 78-69 απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, στο “Νίκος Γκάλης”. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Σάκοτα, Μαυροειδής και Λαρεντζάκης.

Η “Ένωση” είχε τον έλεγχο του αγώνα από την έναρξη του και με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με επτά πόντους (23-16). Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ ανέβασε κι άλλο το ρυθμό, έφτασε να προηγείται με 13 πόντους (34-21), με το ημίχρονο να κλείνει στο 43-29.

Στην επανάληψη η οι κιτρινόμαυροι ανέβασαν τη διαφορά στους 18 πόντους (52-34), με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο +15 (60-45). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ μείωσε τη διαφορά (73-69), δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, με την ΑΕΚ να αντιδρά και να παίρνει τη νίκη με 78-69.

Για τη “Βασίλισσα” δεν αγωνίστηκαν οι Μιχάλης Καμπερίδης και Νίκος Ρογκαβόπουλος, ενώ εκτός αποστολής έμεινε ο Μάικ Γκριν, ο οποίος παρακολούθησε τον αγώνα με πολιτική περιβολή από τον πάγκο.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ντούσαν Σάκοτα, Δημήτρης Μαυροειδής και Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 14, 13 και 11 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Χίγκινς και Κλάιμπερν με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ ακόμη 10 πόντους πρόσθεσε ο Δημήτρης Κατσίβελης.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 43-29, 60-45, 78-69.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ελονού 8, Τζέιμς 7, Ξανθόπουλος 6, Σάκοτα 14 (2), Άτιτς 3 (1), Αγραβάνης 2, Μπάρλοου 1, Τσαλμπούρης 8, Μωραΐτης 5 (1), Μαυροειδής 13, Λαρεντζάκης 11.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δημήτρης Ιτούδης): Γκαβρίλοφ 1, Κατσίβελης 10 (2), Αστάπκοβιτς 8 (1), Μαλέικο, Κορόμπκοφ 1, Χομένκο, Κλάιμπερν 13 (1), Χίγκινς 15, Χριάπα, Βοστρίκοφ, Χάινς 13, Χάντερ 8.

Πηγή: ebasket.gr