Facebook Pixel Sportdog.gr | Εντυπωσιακή ΑΕΚ με 100αρα!
| 2017-09-22 20:41:00

Εντυπωσιακή ΑΕΚ με 100αρα!

Πραγματοποιώντας επιβλητικό δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο κυριάρχησε πλήρως, η ΑΕΚ έκανε... σκόνη και θρύψαλα την ΑΕΚ Λάρνακας (109-71), ξεκινώντας ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο «Ζιβανάρειο Κύπελλο».

Για ένα ακόμα παιχνίδι η ΑΕΚ εμφάνισε αδυναμίες στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην ΑΕΚ Λάρνακας. Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου δεν κατάφεραν να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Αυτό όμως άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ένωση ανέβασε την πίεσή της και κατάφερε να «καθαρίσει» από νωρίς το παιχνίδι, φτάνοντας εν τέλει σε εμφατική νίκη με 109-71. Ο Έντιν Άτιτς ήταν εντυπωσιακός με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, έχοντας συμπαραστάτες τους Γιαννούλη Λαρεντζάκη (16 πόντοι) και Ντούσαν Σάκοτα (14 πόντοι).

Από τα πρώτα λεπτά η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τον έλεγχο και προηγήθηκε, χάρη στον Λαρεντζάκη (12-4, 2’). Μπάρλοου και Τζέιμς έκαναν αισθητή την παρουσία τους και αυτό βοήθησε την Ένωση να ανεβάσει τη διαφορά (24-13, 5’). Σέρσι και Ντούρεν ανέλαβαν δράση για την ΑΕΚ Λάρνακας, η οποία κατάφερε να πλησιάσει (24-18, 7’). Ο Ντούσαν Σάκοτα φώναξε παρών και η διαφορά αυξήθηκε εκ νέου (34-22, 9’). Ο Γκίμπσον, όμως με τρίποντο είπε την... τελευταία λέξη στο πρώτο δεκάλεπτο για το 34-25.

Η ΑΕΚ Λάρνακας πίεσε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου και μείωσε (39-33, 12’). Η Ένωση προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά Σέρσι και Παντέλη έκαναν... ζημιά (43-40, 14’). Από το σημείο εκείνο οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου ανέβασαν τον ρυθμό. Ο Κέλσεϊ Μπάρλοου έδωσε λύσεις στην επίθεση και η διαφορά αυξήθηκε (51-40, 16’). Ο Ντούρεν με δικές του προσπάθειες κράτησε την ομάδα του στο σκορ (51-47, 18’). Η Ένωση, όμως με τον Λαρεντζάκη μπροστάρη ανέβασε τη διαφορά και το ημίχρονο έκλεισε στο +8 (57-49).

Με καλές άμυνες μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ, ανεβάζοντας τη διαφορά (62-49, 21’). Ο ρυθμός είχε πάει στα μέτρα των παικτών του Σωτήρη Μανωλόπουλου. Λαρεντζάκης και Άτιτς συνέχισαν να σκοράρουν με τη διαφορά να ανεβαίνει (67-51, 23’). Η Ένωση συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και χάρη στον Τζέιμς ανέβασε ακόμα περισσότερο το προβάδισμά της (72-54, 25’). Ο Έντιν Άτιτς συνέχισε να σκοράρει, ανεβάζει τη διαφορά για το +19 (81-62, 29’). Το.. κερασάκι έβαλε ο Βόσνιος με κάρφωμα για το 83-62 της τρίτης περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με την ΑΕΚ να έχει επιβάλει πλήρως το παιχνίδι της. Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου κυριάρχησαν πλήρως και από νωρίς έφεραν τη διαφορά πάνω από τους 30 (95-65, 35’). Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη με 109-71 και να δείχνει τα.. δόντια της.

Τα δεκάλεπτα: 34-25, 57-49, 83-62, 109-71.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ελονού 6, Τζέιμς 9, Γκριν 8, Σάκοτα 14 (1), Τσαλμπούρης 10, Άτιτς 19 (1), Λαρεντζάκης 16 (4), Μπάρλοου 12 (1), Μωραΐτης 2, Μαυροειδής 3, Καμπερίδης 5, Σι 5.

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ (Δημήτρης Κουκούρης): Σίαρσι 16, Ντουρέν 14, Μπιγκς, Παλάλας 2, Σιζόπουλος, Πέτροβιτς, Κούμης, Τάσιτς 13 (1), Τρισσόκας 2, Γκίμπσον 14 (1), Πασιαλής, Παντελή 8.

Πηγή: sdna.gr