Facebook Pixel Sportdog.gr | Ντένμον... ισμένος Καλάθης και νίκη για Παναθηναϊκό μετά από δύο παρατάσεις!
| 2017-09-22 22:51:00

Ντένμον... ισμένος Καλάθης και νίκη για Παναθηναϊκό μετά από δύο παρατάσεις!

του Δημήτρη Σκούφου

Σε ένα ματς θρίλερ που κρίθηκε στην δεύτερη παράταση ο Παναθηναϊκός νίκησε την Εφές με 102-97 και έδειξε πολλά καλά στοιχεία με τις επιστροφές των Καλάθη, Παππά και Αντετοκούνμπο.

Τι ματς κι αυτό... Παναθηναϊκός και Εφές θυμήθηκαν τα μεταξύ τους ματς στην περσινή Ευρωλίγκα, που κρίθηκαν στην παράταση και είπαν να το ξανακάνουν!

Οι Πράσινοι δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν μια διαφορά 14 πόντων (63-49), ισοφαρίστηκαν σε 77-77 και σε 84-84, αλλά μετά από δύο έξτρα πεντάλεπτα κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 102-97.

Τρομερή εμφάνιση για τους Πράσινους πραγματοποίησε ο εκπληκτικός Νικ Καλάθης (20π., 6ριμπ., 13ασ.), ο οποίος ήταν όλος ο Παναθηναϊκός, ενώ ο Ντένμον έκανε εντυπωσιακά πράγματα, ευστοχώντας σε τέσσερα τρίποντα.

Όσο για τον αγώνα; Αυτός έκρυβε πολλά καλά και λιγότερα άσχημα για το "τριφύλλι", αφού με την επιστροφή στην ομάδα των Καλάθη, Παππά και Αντετοκούνμπο έδειξε πιο δεμένο.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έβγαλαν ενέργεια και πάθος από το ξεκίνημα, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση και δεν θύμιζαν σε τίποτα τις εμφανίσεις που έκαναν στα εντός έδρας ματς απέναντι σε Ούνικς Καζάν και ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Η μπάλα πέρασε πολλές φορές στο low post με τον Βουγιούκα και τον εξαιρετικό Γκιστ, αλλά κυρίως από τα χέρια του Καλάθη, που σκόραρε και μοίραζε λες και έπαιζε... μόνος του! Το 40-33 του ημιχρόνου έλεγε την αλήθεια για την εικόνα του ματς, η οποία συνέχισε να είναι η ίδια και στην τρίτη περίοδο.

Οι Πράσινοι έφτασαν την διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή τους (63-49) στο δεύτερο ημίχρονο, όμως σε εκείνο το σημείο έπεσε ο διακόπτης και η Εφές έκανε ένα μεγάλο ντεμαράζ, μειώνοντας σε 65-63.

Από εκεί και πέρα το φιλικό έγινε... επίσημο, οι δύο ομάδες θυμήθηκαν τα μεταξύ τους παιχνίδια στην περσινή Ευρωλίγκα, που κρίθηκαν στην παράταση κι έτσι οδηγήθηκαν σε... δύο!

Στο τέλος μίλησαν Καλάθης, Παππάς και Γκάμπριελ και διαμόρφωσαν το τελικό 102-97, σε ένα ματς που παρότι φιλικό, θα το θυμόμαστε για αρκετό καιρό.

Τα Δεκάλεπτα: 22-17, 40-33, 57-49, 77-77 Παρατάσεις: 84-84, 102-97

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (9ριμπ.), Ρίβερς 3, Παππάς 22, Ντένμον 13, Γκιστ 20 (6ριμπ.), Βουγιούκας 2, Γκάμπριελ 10, Όγκαστ 1, Λοτζέσκι, Καλάθης 20 (6ριμπ., 13ασ.), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 3.

Αναντολού Εφές (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Λίντο 5, ΜακΚόλουμ 14, Μπαλμπάι, Μπράουν 16 (10ριμπ.), Μπατούκ 2, Ντεμίρ, Μότουμ 10, Άνταμς 7, Στίματς 3, Μούριτς 8 (10ριμπ.), Ντάνστον 9, Σιμόν 23 (6ασ.).