Facebook Pixel Sportdog.gr | Κρίμα η προσπάθεια του Ντένμον - «Αυτοκτόνησε» ο Παναθηναϊκός!
| 2017-09-27 18:44:00

Κρίμα η προσπάθεια του Ντένμον - «Αυτοκτόνησε» ο Παναθηναϊκός!

Ο Αμερικανός έκανε τρομερή εμφάνιση (22π., 5/6 3π.), όμως οι Πράσινοι «κατάφεραν» να απωλέσουν διαφορά 6 πόντων στα τελευταία 2’ και να χάσουν από τη Χίμκι (73-70)!

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Χίμκι με 73-70 στην πρεμιέρα του «Gomelsky Cup», παρά το γεγονός ότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 6 πόντους λιγότερο από 2 λεπτά πριν το φινάλε. Κορυφαίος για το Τριφύλλι ήταν ο Μάρκους Ντένμον που «βομβάρδισε» το αντίπαλο καλάθι και πήρε πάνω του τον Παναθηναϊκό όταν η μπάλα «έκαιγε», ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Κρις Σϊνγκλετον (19 πόντοι, 4/5 τρίποντα).

Ξεσπάσματα και κενά διαστήματα

Οι Πράσινοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και στα πρώτα τρία λεπτά έκαναν ό, τι ήθελαν στο παρκέ, με χαρακτηριστικό το γεγονός ότι προηγήθηκαν με 10-0. Η Χίμκι ισορρόπησε και άρχισε σιγά σιγά να ρίχνει τη διαφορά, όμως με μπροστάρηδεσ τους Καλάθη και Ντένμον, που έκαναν πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά διαφορά επτά πόντων (10-17)

Σε εκείνο το σημείο, ωστόσο, ο Αλεξέι Σβεντ μπήκε «ζεστός» στο παιχνίδι και ηγήθηκε στην προσπάθεια των Ρώσων, οι οποίοι με ένα επιμέρους σκορ 9-2 ισοφάρισαν σε 19-19 και εν συνεχεία προηγήθηκαν 22-21 με τρίποντο του Σβεντ.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε να ανεβάζει το ποσοστό ευστοχίας του στα τρίποντα, πέτυχε τρία σερί (ένα με Ντένμον και δυο με Σίνγκλετον και προηγήθηκε με 24-30. Παρ’ όλα αυτά, το Τριφύλλι είχε ακόμα ένα κενό διάστημα, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να διατηρήσει τη διαφορά και τους Ρώσου να ισοφαρίζουν 32-32. Εν τέλει, με μια βολή του Καλάθη και ένα δίποντο του Γκιστ ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το ημίχρονο προηγούμενος με 32-26.

Το έκανε ντέρμπι

Παρόμοιο ήταν και το ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός είχε ως πρωταγωνιστή τον Σίνγκλετον που σκόραρε 6 γρήγορους πόντους  και το Τριφύλλι ξέφυγε εκ νέου στο +7 (35-42), μόνο για να… απωλέσει ξανά το προβάδισμα παίζοντας κάκιστη άμυνα, με την Χίμκι να περνά μπροστά στο σκορ (49-48) με τρίποντο του Τζένκινς στο 28’.

Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Πολύ καλή παρουσία είχε ο Ζακ Όγκαστ, που πέτυχε 3 πόντους και πήρε δυο επιθετικά ριμπάουντ, όμως στην παράσταση έκλεψε ο Μάρκους Ντένμον. Ο Αμερικανός «ζεστάθηκε» και πέτυχε 5 πόντους ισοφαρίζοντας σε 54-54, ενώ στη συνέχεια πέτυχε δυο συνεχόμενα τρίποντα δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του με 63-58 στο 37’.

«Πράσινη» αυτοκτονία

Ένα καλάθι του Παππά και ακόμα ένα τρίποντο του τρομερού Ντένμον έκαναν το 68-62 στο 38’ δίνοντας ξεκάθαρο πλεονέκτημα για τη νίκη στον Παναθηναϊκό. Η Χίμκι απάντησε, ο Σβεντ την κράτησε κοντά μειώνοντας με τρίποντο σε 69-70. Ο Ρίβερς αστόχησε σε λέι απ και στον αιφνιδιασμό ο Γκιλ έδωσε προβάδισμα στους Ρώσους με 71-70. Στην επόμενη κατοχή οι Πράσινοι έκαναν λάθος, ο Τζένκινς έκανε το 73-70 με 2/2 βολές με 3” για το τέλος και στην εκπνοή ο Καλάθης αστόχησε σε τρίποντο για να ισοφαρίσει.

ΧΙΜΚΙ: Σβεντ 18 (3 τρίπ., 6 ριμπ., 5 ασ.), Χάνεϊκατ 1, Βιάλτσεφ, Μάρκοβιτς 12 (2 τρίπ., 6 ασ.), Σκοκόλοφ 7 (3/8 βολ.), Μόνια 3 (1), Γκιλ 10 (7 ριμπ.), Τοντόροβιτς 4, Ζούμπκοφ, Άντερσον 6 (7 ριμπ.), Τζένκινς 12 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 19 (4/5 τρίπ., 6 ριμπ.), Ρίβερς 3 (1/7 σουτ), Παππάς 2, Ντένμον 22 (5/6 τρίπ.), Γκιστ 7 (4/5 δίπ.), Βουγιούκας 2, Γκάμπριελ 3, Όγκαστ 4, Λοτζέσκι 2, Καλάθης 6 (3/9 σουτ, 6 ασ.), Αντετοκούνμπο 2.