Facebook Pixel Sportdog.gr | Νέα «αυτοκτονία» Παναθηναϊκού!
| 2017-09-28 18:54:00

Νέα «αυτοκτονία» Παναθηναϊκού!

Ανεπίδεκτοι μαθήσεως οι Πράσινοι, έχασαν από την Νταρουσάφακα στην παράταση (78-75) και αγωνιούν για την κατάσταση του Ρίβερς, που τραυματίστηκε στον αστράγαλο!

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε με δυο ήττες την παρουσία του στο «Gomelsky Cup», καθώς ηττήθηκε από την Νταρουσάφακα με 78-75, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που πήγε στην παράταση (64-64 η κανονική διάρκεια) και κρίθηκε με τρίποντο του Κάμινγκς στην εκπνοή. Όπως και με τη Χίμκι, οι Πράσινοι τα έκαναν… θάλασσα στο τέλος και ενώ είχαν το προβάδισμα 5 πότων δυο λεπτά πριν το φινάλε.

Ωστόσο, το χειρότερο νέο ήταν ο τραυματισμός του Κέι Σι Ρίβερς, που χτύπησε στον αστράγαλο και επικρατεί αγωνία για την κατάστασή του ενόψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στις 8 Οκτωβρίου!

Η αναμέτρηση

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και με «όπλο» την καλή του άμυνα και την ενέργεια που έβγαζαν οι παίκτες του, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με 15-10. Βέβαια, μπορεί οι Πράσινοι να τα πήγαιναν περίφημα στο αμυντικό κομμάτι, ωστόσο δεν ισχύει το ίδιο για την επίθεση, καθώς ήταν πολύ άστοχοι σε όλους τους τομείς μετρώντας 3/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/10 βολές στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο, τα ποσοστά του Τριφυλλιού βελτιώθηκαν κάπως, ενώ «ζεστάθηκε» και ο Ματ Λοτζέσκι. Ο Αμερικανός με βελγικό διαβατήριο οδήγησε τον Παναθηναϊκό στην επίθεση πετυχαίνοντας 7 σερί πόντους, οι οποίοι διαμόρφωσαν το 29-26 υπέρ των Πρασίνων στο 18’. Παρ’ όλα αυτά, ο Παναθηνϊκός έχασε τη συγκέντρωσή σε εκείνο το σημείο, επιτρέποντας στους Τούρκους να ισοφαρίσουν σε 31-31, σκορ που ήταν το τελικό του πρώτου ημιχρόνου. Ο Λοτζέσκι ήταν ο καλύτερος παίκτης του Παναθηναϊκού μαζί με τον Καλάθη, ο οποίος έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο με 4 πόντους και 5 ασίστ.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να εξακολουθεί να δυσκολεύεται να βρει λύσεις στον επιθετικό τομέα. Παράλληλα, το Τριφύλλι είχε μεγάλο πρόβλημα στα ριμπάουντ, με τους Τούρκους να εκμεταλλεύονται την υπεροχή τους σε αυτό το κομμάτι για να ανανεώνουν επιθέσεις και να φτάνουν μέχρι και στο +7 (51-44). Ωστόσο, με τον Καλάθη να δίνει λύσεις στην επίθεση ο Παναθηναϊκός κρατήθηκε κοντά στο σκορ και πέρασε ξανά μπροστά στο 33’ (56-53) με δυο σερί τρίποντα από Γκάμπριελ και Γκιστ.

Οι δυο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι τέλους. Η Νταρουσάφακα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 64-62 περίπου 2’ πριν το φινάλε, όμως ο Παππάς ισοφάρισε 64-64 με λέι απ 58’’ πριν τη λήξη. Στη συνέχεια, ο Παππάς αστόχησε σε τρίποντο και ο Γκιστ δέχθηκε τάπα από τον Τζόνσον. Ο Γουίλμπεκιν έκανε λάθος στην τελευταία κατοχή της Νταρουσάφακα και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί ανέλαβε δράση ο Μάρκους Ντένμον, ο οποίος πέτυχε 4 σερί πόντους κι έβγαλε ασίστ για alley-oop στον Γκιστ, με τον το Τριφύλλι να παίρνει προβάδισμα με 70-68, ενώ ένα αποφασιστικό τρίποντο του Σίνγκλετον έκανε το 73-68. Παρ’ όλα αυτά, ο Παναθηναϊκός τα έκανε… μούσκεμα στο φινάλε. Ο Γκιστ σκόραρε για το 75-70 η Νταρουσάφακα ισοφάρισε σε 75-75 με τρίποντο του Γουίλμπεκιν και βολές του Κάμινγκς, ενώ ενδιάμεσα ο Καλάθης είχε 0/2 βολές. Η επίθεση του Παναθηναϊκού ήταν… καταστροφική, με τον Καλάθη να σουτάρει στο τέλος του χρόνου και να δέχεται τάπα από τον Κάμινγκς, ο οποίος ανέλαβε την τελευταία επίθεση κι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του (78-75) με τρίποντο στη λήξη του χρόνου!

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 31-31, 51-48, 64-64 (κ.α.), 78-75.

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Μπλατ): Κιντ 4 (2/10 σουτ), Ουίλμπεκιν 4 (1/8 σουτ), Μπαϊγκιούλ 5 (1), Κάμινγκς 17 (3/3 τρίπ.), Ουλουμπάι 1, Οζντεμίρογλου 5 (1), Αλντεμίρ 6 (6 ριμπ.), Σαντ Ρος 12, Τζόνσον 14 (1/5 τρίπ., 9 ριμπ.), Μπελ 9 (2), Έρικ 1 (5 ριμπ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (2 τρίπ., 5 ριμπ.), Ρίβερς 3 (1), Μποχωρίδης 1, Παππάς 11 (4/12 σουτ), Ντένμον 8 (0/4 τρίπ.), Γκιστ 8 (1 τρίπ., 5 ριμπ.), Βουγιούκας 4, Γκάμπριελ 5 (0/3 τρίπ.), Όγκαστ 2, Λοτζέσκι 11 (1), Καλάθης 12 (5/12 σουτ, 10 ασ.), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.