Facebook Pixel Απέκλεισε τον Φάρο και πέρασε στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός
| 2017-10-04 18:51:00

Κάθαρισε με «καυτό» Στρέλνιεκς και περιμένει αγριεμένος τον ΠΑΟ!

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο του Φάρου (97-67) με πρωταγωνιστή τον Λετονό, πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου και ετοιμάζεται για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό!

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος επικρατώντας του αξιόμαχου Φάρου με 97-67 στη Λάρισα και πλέον στρέφει την προσοχή του στο μεγάλο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό (Κυριακή 8 Οκτωβρίου) για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι Ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν πολύ καλοί επιθετικά, ωστόσο προβλημάτισαν με την αμυντική τους συμπεριφορά στο πρώτο ημίχρονο, όταν και δέχθηκαν 41 πόντους. Πάντως, βελτιώθηκαν θεαματικά στον συγκεκριμένο τομέα στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν άνετη νίκη.

Η αναμέτρηση

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ και βρέθηκε να προηγείται με 7-0 αναγκάζοντας τον Φάρο να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ μόλις στα 79 δευτερόλεπτα αγώνα. Το τάιμ άουτ αφύπνισε τους παίκτες των Λαρισαίων, οι οποίοι μείωσαν άμεσα σε 9-8 και έμειναν κοντά στο σκορ σε όλη την πρώτη περίοδο με πρωταγωνιστή τον Σάφτεναρ, ενώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκαν 25-22 με τρίποντο του Παπαντωνίου, για να «απαντήσει» με δικό του σουτ τριών πόντων ο Τιλί ισοφαρίζοντας σε 25-25.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι. Ο Στρέλνιεκς (11 πόντοι με 3/3 τρίποντα στο ημίχρονο) πέτυχε δυο σερί τρίποντα και οι Ερυθρόλευκοι έκαναν ένα επιμέρους σκορ 16-6 για να ανεβάσουν τη διαφορά στους 14 (46-32). Σε εκείνο το σημείο ο Φάρος ξεκίνησε νέα αντεπίθεση, και πάλι δια χειρός Σάφτεναρ που τελείωσε το ημίχρονο με 16 πόντους, έκανε σερί 9-0 και μείωσε εκ νέου σε 46-41. Ένα καλάθι του Μακλίν κι ένα του Παπανικολάου διαμόρφωσαν το τελικό σκορ του ημιχρόνου σε 50-41 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ερυθρόλευκοι βελτίωσαν αισθητά την άμυνά τους και ξέφυγαν ξανά στο σκορ ανοίγοντας τη διαφορά στο +16 (47-63). Ο Στρέλνιεκς παρέμεινε «καυτός» φτάνοντας τους 16 πόντους με 4/4 τρίποντα, ενώ τον ακολούθησε ο Πρίντεζης που ξεκίνησε με 7 πόντους στο πρώτο μέρος και συνέχισε με την ίδια φόρα στο δεύτερο, φτάνοντας τους 11.

Αυτό ήταν και το σημείο που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Ολυμπιακού. Ο Φάρος το πάλεψε, αλλά εκτός από την τεράστια διαφορά ποιότητας μεταξύ των δυο ομάδων, οι παίκτες των Λαρισαίων άρχισαν να μένουν από δυνάμεις. Η διαφορά συνεχώς μεγάλωνε υπέρ του Ολυμπιακού, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται τελικά στο +30 για τους Πειραιώτες (67-97).

Τα δεκάλεπτα: 25-28, 41-50, 54-69, 67-97

ΓΣΛ Φάρος (Σκουρτόπουλος): Ντρέιπερ 2, Παπαμακάριος, Μαραγκός 2, Μουράτος 10, Ουέρ 6, Διαμαντάκος 6, Χατζηκυριακίδης 2, Σάφτενααρ 18 (2), Κόνερ 5, Βαβάτσικος 5 (1), Παπαντωνίου 6, Φορμπς 5 (1)

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τολιόπουλος, ΜακΛίν 4, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 7 (1), Παπανικολάου 10, Μάντζαρης 5 (1), Αγραβάνης 9 (1), Μιλουτίνοφ 9, Τόμπσον 15 (1), Στρέλνιεκς 16 (4), Τιλί 9 (3), Πρίντεζης 11.