Facebook Pixel Sportdog.gr | Πήρε το θρίλερ ο Κολοσσός, συντριβή για τον Πανιώνιο στην επιστροφή του στην Α1!
| 2017-10-07 19:04:00

Μετά από ένα τρομερό παιχνίδι που εξελίχθηκε σε ντέρμπι ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε με 64-63 το Ρέθυμνο και έκανε σεφτέ με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα. Διασυρμός για τον ιστορικό Πανιώνιο, που στην επιστροφή του στα μεγάλα σαλόνια ηττήθηκε με κάτω τα χέρια από τον Φάρο Λάρισας με 98-68.

Κολοσσός Ρόδου – Ρέθυμνο 64-63

Σε ένα παιχνίδι το οποίο ήταν ντέρμπι καθ όλη τη διάρκεια, ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε με 64-63 του Ρεθύμνου και άρχισε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στην Α1.  Μοιραίος για την ομάδα του Νίκου Βετούλα ήταν ο Μέντλοκ, ο οποίος είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα, ωστόσο αστόχησε σε τρίποντο που επιχείρησε ελεύθερος.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η νέα Stoiximan Basket League. Στο “Βενετόκλειο”, Κολοσσός Ρόδου και Ρέθυμνο έφτασαν κοντά στη νίκη, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που να χαμογελούν στο τέλος. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στη συνέχεια τα πράγματα άλλαξαν.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Κολοσσό να παίρνει τη νίκη, και τον Μέντλοκ να είναι μοιραίος για τους Κρητικούς. Ο Αμερικανός γκαρντ, με το σκορ στο 64-63, αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο,  μη μπορώντας να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γκρίφιν με 15 πόντους, με τον Χάρις να έχει 12 και τους Ράιτ, Τζόουνς από 10. Από τους ηττημένους, οι Μούντι και Γιαννόπουλος είχαν από 13 πόντους έκαστος.

Δυναμικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με τα τρίποντα των Ντάνιελς και Γιαννόπουλου προηγήθηκαν 2-9 στο 3’. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν πόντους από τη γραμμή των βολών και με τον Σταμάτη μείωσαν σε 11-14 στο 7΄.

Ο Χάρης Γιαννόπουλος ήταν «ζεστός» έξω από τα 6,75 και με νέο τρίποντο έκανε το 11-17 στο 8’. Ο Ραιτ με τέσσερις πόντους έφερε τον Κολοσσό στο -2 (15-17), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 19-20.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα ξεκίνησε δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με όπλο την καλή άμυνα, και με σωστές επιλογές στην επίθεση, οι «Κρητικοί» προηγήθηκαν 19-26 στο 12’.

Τα τρίποντα των Τζόουνς και Γκρίφιν έφεραν τους γηπεδούχους στο -4 (25-29), ωστόσο το Ρέθυμνο είχε και πάλι απαντήσεις. Με τους Ρόμπινσον και Γκούντγουιν, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 25-34 στο 18’.

Ο Κολοσσός βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα και με τον Χάρις μείωσε σε 32-35, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο. Εντυπωσιακά μπήκαν οι δύο ομάδες στο τρίτο δεκάλεπτο. Το προβάδισμα εναλλασσόταν συνεχώς μέχρι το 23’, με καμιά από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ.

Ο Κολοσσός πήρε διαφορές τεσσάρων (48-44 και 50-56) πόντων και με  τους Ράιτ και Πρόστραν βρέθηκε για πρώτη φορά στο +8 (55-47).Ο Μούντι διαμόρφωσε το 55- 49 του τρίτου δεκαλέπτου.

Με τρίποντο του Μέντλοκ, το Ρέθυμνο μείωσε σε 55-52, όμως, με νέο σουτ τριών πόντων από τον Αγγελάκο, ο  Κολοσσός προηγήθηκε  58-52 στο 32’. Οι Κρητικοί έτρεξαν ένα σερί 8-0, περνώντας και πάλι το προβάδισμα (58-60), ωστόσο ο Γκρίφιν έφερε το ματς στα ίσια (60-60) στο 35΄.

Ο Ντάνιελς έκανε το 60-62, με τον Χάρη Γιαννόπουλο να κάνει το 62-62 στο 38′.  Ο Χάρις έκανε το 64-62 42″ πριν από το φινάλε και ο Νίκος Βετούλας κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Μούντι με μια βολή έκανε το 64-63, ο Κολοσσός αστόχησε, ωστόσο στην τελευταία επίθεση το Ρέθυμνο δεν κατάφερε να κλέψει τη νίκη, αφού ο Μέντλοκ αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 32-35, 55-49, 64-63

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Άρης Λυκογιάννης): Γκρίφιθ 15 (5ρ. και 4ασ.), Χάρις 12, Τζόουνς 10 (11ρ.), Σχίζας 6, Πρόστραν 3, Μπιλλής, Αγγελάκος 3, Σταμάτης 5, Μπρέι, Παπαδάκης, Ράιτ 10, Γεωργαλλής.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Νίκος Βετούλας): Ντάνιελς 8 (6ρ.), Γκούντγουϊν 9, Χριστοδούλου 4, Μούντι 13 (5ρ.), Γιαννόπουλος 13, Μέντλοκ 9, Κώττας 3, Δραγάτης, Θεοδωρίδης, Ρόμπερτσον 4, Ράιτ

ΓΣΛ Φάρος – Πανιώνιος 98-68

Ιδανική πρεμιέρα πραγματοποίησε ο ΓΣΛ Φάρος στη Basket League. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, δίχως να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, επιβλήθηκε εντός έδρας του Πανιωνίου με 98-68 στο ντέρμπι των νεοφώτιστων της πρώτης αγωνιστικής.

Οι Θεσσαλοί διαθέτουν μία πιο έτοιμη ομάδα απ’ αυτή των Νεοσμυρνιωτών, πράγμα που φάνηκε ξεκάθαρα στο συγκεκριμένο παιχνίδι, στο οποίο ο Ιστορικός μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, μιας και στη συνέχεια παραδόθηκε άνευ όρων στις ορέξεις των παικτών του ΓΣΛ Φάρου. Η δεύτερη περίοδος (30-12) ήταν καταστροφική για τον Πανιώνιο, ο οποίος δεν μπόρεσε να επιστρέψει ποτέ στη διεκδίκηση του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Μουράτος και Σάφτενααρ με 14 πόντους έκαστος, ενώ από τους ηττημένους διασώθηκαν οι Σαρικόπουλος (20π.) και Σακελλαρίου (14π.).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο ΓΣΛ Φάρος είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην πρώτη περίοδο, αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ (19-13), κάτι που έγινε στη δεύτερη περίοδο. Με τον Σάφτενααρ να κάνει ότι θέλει στο παρκέ, οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 8-0 κι ανέβασαν στη διαφορά στους 14 πόντους (27-13) στο 12′. Ο Βαβάτσικος έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (39-18) στο 16′, με την ομάδα του Σκουρτόπουλου να ξεφεύγει ακόμα και με 26 πόντους (44-18). Το ημίχρονο βρήκε τον ΓΣΛ Φάρο μπροστά στο σκορ με 47-25.

Το δεύτερο ημίχρονο αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τον Πανιώνιο να αδυνατεί να περιορίσει την έκταση της ήττας του. Ο ΓΣΛ Φάρος δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και συνέχισε να “βομβαρδίζει” το καλάθι του Ιστορικού, με τη διαφορά να ανεβαίνει στους 30 πόντους (70-40 στο 27′) και να φτάνει στους 36 πόντους (78-42) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Πανιώνιο να βγάζει μία αντίδραση και να ρίχνει τη διαφορά στους 30 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 47-25, 78-42, 98-68

ΦΑΡΟΣ ΓΣΛ (Σκουρτόπουλος): Ουέαρ 7 (5 ασ.), Ντρέιπερ 10 (2), Μουράτος 14, Σάφτενααρ 14 (1 τρίπ., 6 ριμπ.), Φορμπς 12 (2), Κόνερ 2, Παπαμακάριος 6 (2), Μαραγκός 8, Διαμαντάκος 9 (6 ριμπ.), Βαβάτσικος 2, Παπαντωνίου 6, Πέρι 8.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Καλαφατάκης): Τσούπκοβιτς 6 (1), Σακελλαρίου 14 (4/6 τρίπ., 6 ασ.), Χολμς 6, Μολφέτας 3, Γουντς, Δημακόπουλος, Μίχαλος, Καμπερίδης 6 (1), Γούντσον 3 (1/9 σουτ, 7 ριμπ., 6 ασ.), Σαρικόπουλος 20 (8/9 δίπ., 7 ριμπ.), Ραλλάτος, Χέντερσον 11 (1).

Πηγή: ebasket.gr