Facebook Pixel Sportdog.gr | Δεν την πάτησε σαν... πρωτ-Άρης
| 2017-10-11 21:31:00

Δεν την πάτησε σαν... πρωτ-Άρης

Στην πρεμιέρα του Basketball Champions League, ο Άρης νίκησε με 70-64 στο Nick Galis Hall τη Ζιέλονα Γκόρα.

Οι “κίτρινοι” πραγματοποιώντας ιδιαίτερα καλή εμφάνιση (στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα) απέναντι στην Ζιελόνα Γκόρα κέρδισαν με 70-64 και έτσι ξεκίνησαν με θετικό αποτέλεσμα το φετινό Champions League.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη έδειξε τα… δόντια της με το ξεκίνημα του αγώνα καθώς προηγήθηκε με 24-8 και έτσι έγινε πιο απλό το έργο της για την συνέχεια του ματς.

Ο Άρης προηγήθηκε με 5-0 και ο Γουίβερ έκανε το 8-0. Ο Αθηναίου ήταν ο υπεύθυνος για το 11-0 και λίγο πριν το 3′ η Ζιελόνα Γκόρα πέτυχε το πρώτο της καλάθι (11-2). Το 13-2 έγινε από τον Μπένσον και το 15-2 από τον Αθηναίου, με τους “κίτρινους” να είναι εξαιρετικοί στο ξεκίνημα του ματς. Οι Πολωνοί μείωσαν σε 17-8, όμως ο Άρης πάλι “πάτησε” γκάζι και έφτασε στο +16 (24-8). Ο Τσαιρέλης χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ (24-9) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 24-10.

Με σερί 0-7 από πλευράς φιλοξενούμενων στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου διαμορφώθηκε το 24-17, ο Αθηναίου “έγραψε” το 28-17 αλλά και το 31-19. Ο Άρης διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα και ήταν μπροστά με 35-21 μετά από καλάθι του Γουίβερ. Μάλιστα ο Αμερικανός ανέβασε κι άλλο την διαφορά (37-21) λίγο πριν το 19′ και στο ημίχρονο η ομάδα του Γιαννάκη κέρδιζε με 37-23 (στους 14 πόντους ο Γουίβερ και στους 10 ο Αθηναίου).

Μετά το 41-25 ο Κελάτι έκανε το 41-28 ενώ στο 24′ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 17 πόντους (45-28). Ο Βασιλόπουλος ήταν ο υπεύθυνος για το 48-30 και για το 52-35 ενώ η Ζιελόνα Γκόρα βρέθηκε στο -14 (52-38). Με πανέμορφη προσπάθεια ο Γουίβερ “έγραψε” το 54-38, ο Μπέλ έκανε το 56-38 και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 58-44.

Οι Πολωνοί μείωσαν σε 58-49 και ο Μπελ “ξεκόλλησε” τους γηπεδούχους (60-49). Ο Βασιλόπουλος διαμόρφωσε το 62-49 και ο Μπελ το 64-49 στο 35′. Στα 36′ η Ζιελόνα Γκόρα είχε “ψαλιδίσει” την διαφορά (64-55 με δύο σερί τρίποντα) με αποτέλεσμα ο Γιαννάκης να καλέσει τάιμ άουτ. Με ακόμη ένα τρίποντο από πλευράς φιλοξενούμενων έγινε το 64-58 αλλά ο Κελάτι διαμαρτυρήθηκε για φάουλ και χρεώθηκε με τεχνική ποινή (66-58). Ο Βασιλόπουλος με εύστοχο σουτ από τα 6.75 έκανε το 69-60, η Ζιελόνα Γκόρα μείωσε σε 69-63, στα 12” πριν το τέλος του αγώνα οι Πολωνοί ήταν στο -5 (69-64) και ο Άρης επικράτησε με 70-64.

Δεκάλεπτα: 24-10, 37-23, 58-44, 70-64

ΑΡΗΣ: Φλιώνης 4, Βον 6, Τσαιρέλης, Χρηστίδης, Μούρτος, Αθηναίου 13 (2), Βασιλόπουλος 13 (2), Πέτγουει 3, Γουίβερ 16 (2), Μπένσον 8, Μπελ 7

ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΡΑ: Φλορένς 11 (3), Μουρ 10 (3), Μάτσακ, Μόκρος, Ντραγκίσεβιτς 11, Κελάτι 15 (4), Χρικάνιουκ 7, Ζαμόσκι, Κόζαρεκ 10 (2)