Facebook Pixel Sportdog.gr | «Ζόρια» για ΤΣΣΚΑ, «άλωσε» την Πόλη η Ρεάλ
| 2017-10-12 22:10:00

«Ζόρια» για ΤΣΣΚΑ, «άλωσε» την Πόλη η Ρεάλ

Με το δεξί ξεκίνησε στη νέα Ευρωλίγκα η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε με 74-88 εκτός έδρας της Αναντολού Εφές Τρομερή εμφάνιση από τον Λούκα Ντόντσιτς.

Η “βασίλισσα” είχε δύσκολο έργο στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στην ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, ωστόσο κατάφερε να φύγει με το διπλό. Η ισπανική ομάδα πήρε διαφορά 18 (25-43) πόντων στο πρώτο ημίχρονο, όμως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν.

Η Εφές μείωσε στο καλάθι (60-62) στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, ωστόσο οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα και με MVP τον Λούκα Ντόντσιτς έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στην Ευρωλίγκα.

Ο Σλοβένος γκαρντ ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 27 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Γκουστάβο Αγιόν (16π,, 10ριμπ) και Άντονι Ράντολφ (12π., 8ριμπ.) Από τους ηττημένους, ο Έρικ Μακόλουμ σταμάτησε στους 27 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Ρίκι Λέντο (17π, 9ριμπ) και Μπράιαντ Ντάνστον (17π, 8ριμπ).

Οι Αγίον και Ρέγιες μπήκαν «ζεστοί» για τη Ρεάλ, η οποία προηγήθηκε 9-13 στο 5’. Οι γηπεδούχοι με ένα μικρό σερί 5-0 πέρασαν μπροστά (14-13), ωστόσο κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι πάτησαν «γκάζι».

Με τους Ράντολφ, Αγίον και κατά κύριο λόγο τον Λούκα Ντόντσιτς να δίνουν σκορ, η «βασίλισσα» προηγήθηκε 19-28 στο 10’.Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και η διαφορά αμέσως εκτοξεύθηκε.

Ο Λούκα Ντόντσιτς συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο δεκάλεπτο, και η Ρεάλ προηγήθηκε 21-37 στο 14’.Οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν να βρουν σκορ, με τον Ράντολφ να κάνει το 25-43 στο 16’.

Σε εκείνο το σημείο, ο Έρικ Μακόλουμ συνδέθηκε με το καλάθι και με συνεχόμενους πόντους του Αμερικανού γκαρντ, η Εφές με ένα σερί 9-0 έριξε τη διαφορά στους 9 (34-43). Ο Μακόλουμ , οποίος είχε ήδη φτάσει τους 14 πόντους, έγραψε το 36-45.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η Ρεάλ ανέβασε και πάλι τη διαφορά ( 36-48 και 38-50)σε διψήφια τιμή, χάρη στους Τέιλορ και Ρέγιες.Το καλάθι και φάουλ του Σίματς έριξε τη διαφορά στους 9 (41-50), ωστόσο  η Ρεάλ προηγήθηκε με 13 (41-54) στο 24’.

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς αντέδρασε και με τους Μακόλουμ και Λέντο κατάφερε να μειώσει σε 54-60 στο 29’. Ο Λέντο έκανε το 56-60, με τις βολές του Ντόντσιτς να κάνουν το 56-62 του τρίτου δεκάλεπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η τουρκική ομάδα πλησίασε στο καλάθι, με τον Ντάνστον να κάνει το 60-62 στο 32’.Η Ρεάλ θορυβήθηκε από την αντεπίθεση των γηπεδούχων, και με ένα σερί 9-1, προηγήθηκε 61-71 στο 35’.

Η Εφές δεν μπόρεσε να βρει και πάλι λύσεις στην επίθεση, με τη «βασίλισσα» να πατάει γκάζι και να προηγείται και πάλι με 13 (63-73 και 65-78) στο 37’.Στο τελευταίο τρίλεπτο, η Εφές προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά, ωστόσο δεν είχε χρόνο, με τη Ρεάλ να φτάνει στην πρώτη της νίκη στη φετινή  Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 36-45, 56-62, 74-88.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Λέντο (6/14 δίπ., 1/7 τρίπ., 9 ριμπ.), ΜακΚόλουμ 26 (1), Μπαλμπάι, Μότουμ 4, Άνταμς, Στίματς 7 (5 ριμπ.), Μούριτς 3 (1), Ντάνστον 17 (7/8 δίπ., 3/5 βολ., 7 ριμπ.), Σιμόν (0/8 σουτ).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 6, Ραντλ, Ράντολφ 12 (2 τρίπ., 8 ριμπ.), Ντόντσιτς 27 (6/8 δίπ., 3/6 τρίπ., 6/7 βολ., 4 ριμπ., 4 ασ.), Ματσιούλις, Ρέγιες 10, Καμπάσο 6 (2/6 τρίπ.), Αγιόν 16 (7/11 δίπ., 10 ριμπ.), Κάρολ 6, Κούζμιτς 2, Τέιλρο 3 (1).

Τα βρήκε δύσκολα η... αρκούδα!

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπορεί να βρισκόταν πίσω στο σκορ για μεγάλη διάρκεια της αναμέτρησης και να τα βρήκε “σκούρα”, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο σοβαρεύτηκε και πήρε τη νίκη με 93-84 επί της Αρμάνι Μιλάνο, για την 1η αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Μεγάλοι πρωταγωνιστές στην ανατροπή οι Χίγκινς και Ροντρίγκεζ με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Η ομάδα του Πιανιτζιάνι  ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 13-6, χάρη σε τρίποντο του Γκάουντλοκ, ενώ ο Ταρτσζέφσκι ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (18-8), στο 5′. Οι Ιταλοί συνέχισαν να παρουσιάζουν εξαιρετικό αγωνιστικό πρόσωπο και ο Γκουντάιτις με ατομική προσπάθεια έκανε το 26-12. Οι παίκτες του Ιτούδη έδειχναν ανίκανοι να αντιδράσουν και ο Γκάουντλοκ με το τρίτο προσωπικό τρίποντο διαμόρφωσε το 30-16, για την πρώτη περίοδο.

O Χίγκινς με το πρώτο του τρίποντο κατέβασε τη διαφορά από τους 10 πόντους και μείωσε σε 33-24, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 4 συνεχόμενους πόντους και έκαναν το 37-24, στο 15′. Οι Ρώσοι προσπαθούσαν να κλείσουν την ψαλίδα, όμως οι παίκτες της Αρμάνι εκμεταλλεύτηκαν κάθε ευκαιρία και διατηρούσαν το υπέρ τους προβάδισμα. Ο Κλάιμπερν έκανε το 41-35, όμως η απάντηση ήταν άμεση και ο Γκουντάιτις με δύο βολές σκόραρε για το 46-36. Οι δύο ομάδες σκόραραν από ακόμη ένα καλάθι, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 48-38.

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος και με σερί 11-2 μείωσε σε 50-49, χάρη στον Χίγκινς, στο 24′. Ο Γκουντάιτις με 2 εύστοχες βολές έκανε το 52-51 και συνέχισε να διατηρεί την ομάδα του μπροστά στο σκορ. O Λιθουανός σκόραρε πάλι από την γραμμή (57-53) και έδωσε ανάσα στην κολλημένη επίθεση της Αρμάνι. Οι παίκτες του Ιτούδη βρήκαν τον τρόπο και με 2 τρίποντα, από τους Ροντρίγκεζ και Κλάιμπερν και βρέθηκαν σε απόσταση αναπνοής (60-59), στο 28′. Οι Ρώσοι κάλυψαν τη διαφορά και προσπέρασαν στο σκορ μετά το καλάθι του Κλάιμπερν για το 65-64, στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει και ο Γκουτάιτις με 2 βολές έκανε το 70-69, ενώ ο Χάινς απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 71-70, στο 33′. Η ΤΣΣΚΑ βρήκε τον τρόπο και κατάφερε να πάρει μία διαφορά ασφαλείας, όταν ο Βέστερμαν με τρίποντο έκανε το 80-72, στο 36′. Ο Ντε Κολό με 5 συνεχόμενους πόντους έκανε το 85-76, ενώ ο Γκάουντλοκ απάντησε άμεσα με 2 βολές, για το 85-78, στο 37′. Οι Ροντρίγκεζ και Κλάιμπερν σκόραραν στις τελευταίες επιθέσεις της ομάδας τους και έκαναν το 91-82, περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος. Το τελικό 93-84 διαμορφώθηκε από το σουτ του Χίγκινς.

Οι Ρώσοι για να φτάσουν στην ανατροπή και την νίκη χρειάστηκαν τους εξαιρετικούς Χίγκινς, Ροντρίγκεζ και ΝτεΚολό που είχαν 21, 20 και 19 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Γκάουντλοκ και Μίτσοφ με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 16-30, 38-48, 65-64, 93-84.
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 19, Βέστερμαν 3, Αντόνοβ, Ροντρίγκεθ 20 (4/12δ., 4/8τρ.), Βοροντσέβιτς, Κλάιμπερν 15 (12ρ.), Χίγκινς 21 (9/12δ.), Κουρμπάνοβ 4, Χάινς 6, Χάντερ 5.
Αρμάνι Μιλάνο (Πιανιτζάνι): Γκάουντλοκ 17, Μίτσοβ 16, Καλνιέτις 3, Φοντέκιο, Ταρτσέβσκι 7, Κουζίν, Εμ’Μπαγιέ 5, Θίοντορ 7 (6ασ.), Τζέφερσον, Μπέρτανς 14, Γκουντάιτις 15.

Πηγή: ebasket.gr