Facebook Pixel Sportdog.gr | Η Μάλαγα… νίκησε τον Ζοτς – Ωραίος και μοιραίος ο Σλούκας!
| 2017-10-12 23:53:00

Η Μάλαγα… νίκησε τον Ζοτς – Ωραίος και μοιραίος ο Σλούκας!

Η πρώτη μεγάλη έκπληξη της φετινής Ευρωλίγκα.

“Βόμβα” από τη Μάλαγα, η οποία επικράτησε με 68-67 της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Φενέρμπαχτσε. Μοιραίος για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ο Κώστας Σλούκας, με τον Έλληνα γκαρντ να αστοχεί στην τελευταία επίθεση.

Η Μαλάγα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, και με τον Σερμαντίνι να τελειώνει τις φάσεις προηγήθηκε 6-0 στο 2’. Οι ψηλοί της Φενέρ, Βέσελι και Τόμπσον έδωσαν σκορ, με την τουρκική ομάδα να ισοφαρίζει 8-8 στο 5’.

Ο Ουαναμέικερ με τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα (8-11) στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με τον Νταντόμε προγήθηκαν 8-13 στο 7’.

Η Μάλαγα δεν άφησε την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να ξεφύγει στο σκορ, και με τρίποντο του Σαλίν ισοφάρισε σε 20-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Σλούκα και Γκούντουριτς να σκοράρουν, η Φενέρ έτρεξε ένα σερί 9-0, ξεφεύγοντας με 20-29 στο 14΄. Οι πρωταθλητές Ευρώπης με τρίποντο του Νάναλι προηγήθηκαν 24-34.

Η Μάλαγα κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά, μειώνοντας σε 36-41 στο ημίχρονο. Η ομάδα του Χουάν Πλάθα ξεκίνησε καλύτερα στη δεύτερη περίοδο, πλησιάζοντας στο καλάθι (43-45).

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς αντέδρασαν, ανεβάζοντας τη διαφορά και πάλι στους 10 (47-57), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται 50-57. Οι γηπεδούχοι με το «μαχαίρι στο λαιμό» στην τελευταία περίοδο, και με σερί 10-0 προηγήθηκαν 60-57 στο 33’. Η Φενέρ μείωσε σε 62-60, ωστόσο οι Ανδαλουσιάνοι βρήκαν επιθετικά λύσεις και με καλάθι του Μιλοσάβλιεβιτς, προηγήθηκαν 68-60 στο 38′.

Η Φενέρ βρήκε μεγάλα σουτ από τους Σλούκα και Ντατόμε, μειώνοντας σε 68-67 33″ πριν από το φινάλε. Ο  Νέντοβιτς αστόχησε σε τρίποντο, ωστόσο ο Κώστας Σλούκας δεν μπόρεσε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, με τη Μάλαγα να πραγματοποιεί την έκπληξη της αγωνιστικής.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 36-41, 50-57, 68-67.

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): ΜακΚάλουμ 6 (3/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 0/2 βολές), Ντίαθ, Σαλίν 4 (1/6 τρίποντα), Μιλοσάβλιεβιτς 8 (1), Νέντοβιτς 8 (4/8 δίποντα, 0/6 τρίποντα), Σερμαντίνι 12 (5/8 δίποντα, 2/2 βολές σε 15 λεπτά), Βαστζίνσκι 8 (2), Μπρουκς 5 (1), Όγκουστιν 6, Σουάρεθ 2, Μούσλι 9

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 6, Μέλι, Μαχμούτογλου, Γουαναμέικερ 6 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Σλούκας 15 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Νάναλι 5 (1), Γκούντουριτς 5 (1), Βέσελι 12 (8 ριμπάουντ), Γκιουλέρ 3 (1), Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 13 (2)