Facebook Pixel Νίκες για Χίμκι και Ζαλγκίρις στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας
| 2017-10-13 22:19:00

Πρεμιέρα με το... δεξί για Μπαρτζώκα και «Σάρας»!

Η Χίμκι του Έλληνα τεχνικού νίκησε την Βαλένθια (75-70), ενώ η Ζαλγκίρις του Γιασικεβίτσιους επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 78-76.

Χίμκι – Βαλένθια 75-70

Με πρωταγωνιστική για ένα ακόμη παιχνίδι τον Αλεξέι Σβεντ, η Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε (75-70) της Βαλένθια, ξεκινώντας με νίκη τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα. “Όργια” από τον Έρικ Γκριν, παρά την ήττα των νυχτερίδων”.

Από τα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς. Οι γηπεδούχοι με τον Αλεξέι Σβεντ να συνδέεται με το καλάθι κατάφεραν να προηγηθούν 12-8 στο 7’.

Ο Ρώσος γκαρντ συνέχιζε να είναι ζεστός, ωστόσο η Βαλένθια με τους Ντούμπλιεβιτς και Γκριν έβρισκε λύσεις στο σκοράρισμα, με αποτέλεσμα να μην αφήσει τους γηπεδούχους να χτίσουν διαφορά (18-17 στο 10’).

.Ο Τομας Ρόμπινσον μπήκε «ζεστός» στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να χτίζει διαφορές 5 (26-21 και 28-23) πόντων στο 14’. Ο Αλεξέι Σβεντ με τρίποντο έφερε τη Χίμκι για πρώτη φορά στο +8 (31-23), παρόλα αυτά οι Βίβες και Τόμας με προσωπικούς πόντους έφεραν τη Βαλένθια σε απόσταση αναπνοής (33-30 στο 17΄).

Ο Σβεντ συνέχιζε να είναι «καυτός» και η Χίμκι προηγήθηκε 43-36 στο ημίχρονο. Οι πρωταθλητές Ισπανίας μπήκαν δυναμικά στην τρίτη περίοδο, και με πρωταγωνιστική τον Έρικ Γκριν έτρεξαν σερί 10-0, με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά (43-46) στο σκορ.

Οι «νυχτερίδες» συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και με τον Τίμπορ Πλάις έχτισαν διαφορά 7 (47-54) πόντων στο 26’. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έβγαλαν αντίδραση, τρέχοντας σερί 10-0 και κλείνοντας την τρίτη περίοδο προηγούμενοι 57-53.

Οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά το προβάδισμα στην τελευταία περίοδο, φτάνοντας στο +8 (68-60) στο 36’. Η Βαλένθια με τον Γκριν πλησίασε στο -4 (68-64), όμως, η Χίμκι με τους Ζούμπκοφ και Σβεντ προηγήθηκε 73-64 στο 39′. Οι “νυχτερίδες” προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 75-70 10″ πριν από το φινάλε.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν άλλαξε, κάτι, με τη Χίμκι να φτάνει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 43-36, 59-57, 75-70

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Ρόμπινσον 16 (6/8 δίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ σε 15 λεπτά), Σβεντ 19 (3/10 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/9 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 33 λεπτά), Βιάλτσεφ 2, Ζαϊτσεφ, Μάρκοβιτς 9 (1), Μόνια, Γκιλ 5, Ζούμπκοφ 5 (1), Άντερσον 9 (1), Τζένκινς, Τόμας 10 (2)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βιντορέτα): Τόμας 5, Αμπάλντε, Βαν Ρόσομ 1, Ντούμπλιεβιτς 9, Βίβες 7 (1) Μαρτίνεθ 3 (1), Πλάις 13 (6/7 δίποντα), Σάστρε 1, Γκριν 22 (1), Ντόρνεκαμπ 9 (2)

Ζαλγκίρις Κάουνας – Ερυθρός Αστέρας 78-76

Η Ζαλγκρίς Κάνουνας ήταν νικήτρια  στο “θρίλερ” κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, επικρατώντας με 78-76 και πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα. Αστόχησε στην τελευταία επίθεση ο Ρότσεστι, ο οποίος ωστόσο σούταρε υπό δύσκολες προϋποθέσεις.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γρήγορα σκορ και προηγήθηκαν  0-5 στο 2’. Ο Μπράντον Ντέιβις μπήκε στην  «εξίσωση» του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να τρέχουν  ένα σερί 8-0 και να προηγούνται 8-5 στο 6’.

Το μοτίβο της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και η πρώτη περίοδος να βρίσκει μπροστά (15-13) την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, με καμιά από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει (25-25 στο 15’).

Ο Παούλιους Γιανκούνας ανέλαβε επιθετικά δράση, με τη Ζαλγκίρις να προηγείται 41-35 στο 19’. Στο τελευταίο λεπτό, ο Ερυθρός με καλάθια των Λεσόρτ και Λάζιτς κατάφερε να μειώσει σε 43-40 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η Ζαλγκίρις συνέχιζε να έχει τον έλεγχο και με τον Ντέιβις προηγήθηκε 47-40 στο 22’. Οι Σέρβοι πλησίασαν στο καλάθι, ωστόσο με τους Γιανκούνας και Καβαλιάουσκας, η Ζαλγκίρις βρέθηκε στο +6 (51-45) στο 25’.

Σε εκείνο το σημείο, οι Μίλκο Μπιέλιτσα και Όγκνιεν Ντόρμπιτς ανέλαβαν δράση για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έτρεξαν ένα σερί 2-12  και προηγήθηκαν 53-57 στο 30’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, με δύο τρίποντο του Κέβιν Πάνγκος η Ζαλγκρίς πέρασε μπροστά (61-59), ενώ ο Γιανκούνας έστειλε τους πρωταθλητές Λιθουανίας στο +7 (69-62) στο 35’. Ο Άντιτς μείωσε σε 70-μείωσε σε 70-68, ωστόσο ο Ουλανόβας έφερε τη Ζαλγκίρς στο +6 (74-68) στο 37’.

Ο Πέρο Άντιτς «βγήκε μπροστά» και με 5 σερί πόντους του, ο Ερυθρός μείωσε σε 74-73 στο 39’. Ο Ουλανόβας έδωσε “ανάσα” (78-73), ωστόσο η τρίποντη “βόμβα” του Μπιέλιτσα έκανε το 78-76 15″ πριν από το φινάλε.

Στην τελευταία επίθεση ο Ρότσεστι αστόχησε σε buzzer beater, με τη Ζαλγκίρις Κάουνας να παίρνει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 43-40, 53-57, 78-76.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10, Πάνγκος 14, Τουπάν 2, Γιανκούνας 15, Μασιούλις, Μιλάκνις 3, Μίτσιτς 7, Αρλάουσκας, Γουάιτ 10, Καβαλιάουσκας 6, Βαλίνσκας, Ουλανόβας 11

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγιεβιτς): Ραντίτσεβιτς 3, Λάζιτς 5, Λαζάρεβιτς, Αντιτς 17, Ντόμπριτς 4, Φελντέιν 8, Γιάνκοβιτς 5, Ρότσεστι 10 (7 ασ.), Λεσόρ 6, Γιοβάνοβιτς, Μπιέλιτσα 18.

ΠΗΓΗ: ebasket.gr