Facebook Pixel Sportdog.gr | Άρης… και δεν είμαι καλά – Βαριά ήττα στην Τσεχία!
| 2017-10-17 21:05:00

Άρης… και δεν είμαι καλά – Βαριά ήττα στην Τσεχία!

Την πρώτη του ήττα στο Champions League γνώρισε ο Άρης, καθώς έχασε στην Νίμπρουγκ με 99-70.

Μόνο για ένα ημίχρονο άντεξε ο Άρης κόντρα στην Νίμπουργκ, καθώς παίζοντας πολύ κακό μπάσκετ και βρίσκοντας σκορ μόνο από τα τρίποντα, έχασε πολύ εύκολα στην Τσεχία με 29 πόντους, 99-70.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των Κίτρινων στο Champions League, καθώς είχαν ξεκινήσει νικηφόρα στην διοργάνωση. Ο Παναγιώτης Γιαννάκης σίγουρα έχει πολλά παράπονα από τους παίκτες, που ολοκλήρωσαν το ματς με 17 λάθη, ενώ ανησυχεί πλέον και για τον τραυματισμό του Γουέιβερ.

Ο Άρης ξεκίνησε αρκετά καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 2-5 με πόντους του Μπένσον, ενώ ο Φλιώνης έκανε το 5-7. Η Νίμπουρκ ωστόσο απάντησε πολύ γρήγορα και πέρασε μπροστά στο σκορ με 14-9 στο 7′. Ο Γουίβερ μείωσε σε 18-13 ενώ μετέπειτα οι Τσέχοι ξέφυγαν με 12 πόντους (27-15). Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 27-18.

Οι Κίτρινοι κατάφεραν να αντιδράσουν στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν και βρέθηκαν στο -3 (27-24) αλλά η διαφορά στην συνέχεια ανέβηκε στους οχτώ πόντους για τους γηπεδούχους (32-24). Ο Μπελ ευστόχησε για τρεις (32-27) και ο Τσαιρέλης (επτά πόντους) διαμόρφωσε το 34-29. Το 34-31 έγινε από τον Βον, το σύνολο του Γιαννάκη μείωσε κι άλλο (43-41) και στο ημίχρονο η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχανε με 46-41.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Βασιλόπουλο να μειώνει σε 46-43, όμως η Νίμπουρκ βρίσκοντας σκορ από τα τρίποντα, έφτασε στο +10 (53-43). Ο Αθηναίου έκανε το 55-48, ωστόσο οι γηπεδούχοι και πάλι πήραν αέρα 15 πόντων (63-48), με τον Ντιγκς να προκαλεί προβλήματα στην ομάδα του Γιαννάκη έχοντας 5/6 τρίποντα και συνολικά 19 πόντους! Στο 26′ το σκορ ήταν 65-48, ο Μπελ με τρίποντο έδωσε ανάσα τον Άρη (65-51) και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 71-54!

Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου ο Γουίβερ τραυματίστηκε και βγήκε αλλαγή, ο Βασιλόπουλος έκανε το 72-56 ενώ στο 74-56 ο Ελληνας φόργουορντ χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ, από το οποίο και έγινε το 78-56. Το ματς πλέον είχε κριθεί, ενώ ακολούθησε ένα σόου του Μπελ που έγραψε το 80-62 και το 87-62 στο 35’. Η συνέχεια του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα (97-69) και ο Άρης ηττήθηκε με 99-70.

Δεκάλεπτα: 27-18, 46-41, 71-54, 99-70

ΝΙΜΠΟΥΡΚ: Ρέι 18, Μπέντα 7, Πούρμπλα 5 (1), Λόρενς 14 (1), Ντιγκς 19 (5), Πέτερκα 5 (1), Μπόχατσικ 7 (1), Μπάρατς, Κριζ 11, Βίοραλ, Χρούμπαν 13 (1)

ΑΡΗΣ: Φλιώνης 5 (1), Βον 12 (2), Τσαιρέλης 7, Πουλιανίτης, Χρηστίδης, Μούρτος 2, Αθηναίου 7, Μοράντ, Βασιλόπουλος 9 (1), Γουίβερ 4, Μπένσον 9, Μπελ 15 (5)