Facebook Pixel Sportdog.gr | «Κάτι μαγικό» ο Αστέρας, καθάρισε την Μπαρτσελόνα
| 2017-10-20 22:10:00

«Κάτι μαγικό» ο Αστέρας, καθάρισε την Μπαρτσελόνα

Την πρώτη του νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε ο Ερυθρός Αστέρας, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Μπαρτσελόνα με 90-82.

Οι Σέρβοι ξεκίνησαν εξαιρετικά, αλλά οι “μπλαουγκράνα” στο τέλος επέστρεψαν και πέρασαν μάλιστα μπροστά. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και κατάφεραν τελικά να πάρουν το ροζ φύλλο.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε δυνατά και κατάφερε στο πρώτο δεκάλεπτο να προηγηθεί με 11 πόντους (24-13). Η Μπαρτσελόνα βελτίωσε την επίθεση της, αλλά η άμυνα της “έμπαζε” και στο ημίχρονο έμεινε πίσω με 12 (44-32). Στο δεύτερο ημίχρονο οι “μπλαουγκράνα” ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους.

Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν 25 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσε τη διαφορά στους 5 πόντους (62-57). Στην τελευταία περίοδο η Μπαρτσελόνα κατάφερε 2΄και 54” πριν τη λήξη να περάσει μπροστά στο σκορ με καλάθι του Άνταμ Χάνγκα (79-80). Ο Ερυθρός Αστέρας, όμως, δεν λύγισε και με επί μέρους 11-2 στα τελευταία λεπτά, πέρασαν μπροστά (90-82) και πήραν την πρώτη τους νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 44-32, 62-57, 90-82

Πηγή: ebasket.gr