Facebook Pixel Sportdog.gr | Πολύ σκληρός για να... αυτοκτονήσει
| 2017-10-20 22:57:00

Πολύ σκληρός για να... αυτοκτονήσει

Ο Ολυμπιακός έκανε ντέρμπι το ματς με τη Μάλαγα, προηγούμενος με 15 στο 31`, όμως στο τέλος επανέκτησε την αυτοκυριαρχία του και έκανε το 2/2 επικρατώντας με 80-75.

Ρόμπερτς, Τόμπσον, Παπαπέτρου, Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ, ήταν η αρχική 5άδα. Χάρη στην πιεστική άμυνα και στην ευστοχία (5/5 δίποντα και 2/3 τρ.!), ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 16-4 στο 5`, ελέγχοντας πλήρως το ματς, έχοντας τον Παπαπέτρου σε τρομερή κατάσταση.  Η Μάλαγα έμοιαζε αιχμάλωτη, είχε φτάσει τα 6 λάθη στο 7` και το σκορ με καρφωματάρα του ΜακΛιν πήγε στο 21-6. Οι Ισπανοί απάντησαν με ένα 5-0 με το δεκάλεπτο να λήγει στο +10 (21-11).

Το 21-14 προκάλεσε το τάιμ-άουτ του Σφαιρόπουλου, καθώς οι ερυθρόλευκοι είχαν χάσει τη συγκέντρωση τους, παρότι έπαιζαν με δύο χειριστές (Μάντζαρης, Στρέλνιεκς). Δύο σερί τρίποντα (5/8 συνολικά) ξεκόλλησαν την ομάδα (27-16 στο 23`), έχοντας όμως χαλαρώσει στην άμυνα, ιδίως στη ρακέτα, όπου ο ΜακΛιν δυσκολεύόταν. Με καλάθι του «ζεστού» Ρόμπερτς η διαφορά πήγε στους 14 (36-22), όμως το πρόβλημα στους ψηλούς συνεχιζόταν με τον Μπόγρη να κάνει δύο γρήγορα φάουλ, καθώς ο Μούσλι έκανε πάρτι, απόντος Μιλουτίνοφ. Το 35-28 στο 18` ήταν καμπανάκι, με το ημίχρονο να λήγει 37-33... Αξιοσημείωτο: Ο Πρίντεζης ήταν άποντος και οι γηπεδούχοι είχαν 0 επιθετικά ριμπάουντ!

Mε 7 σερί πόντους του Τόμπσον έγινε το 44-35, ενώ με το πρώτο καλάθι του Πρίντεζη στο 23` έγινε το 46-35. Ο Ολυμπιακός χάρη στον Τόμπσον στην επίθεση συντηρούσε μια διαφορά στους 10 πόντους, όμως τα περίμενε όλα από τον Αμερικανό. Το φοβερό πάντως κάρφωμα του Παπανικολάου στο 28` έκανε το 54-41 έδωσε εκ νέου διαφορά ασφαλείας στους γηπεδούχους. Η επίθεση πλέον δούλευε καλά, με το δεκάλεπτο να λήγει 59-47.

Το καλάθι-φάουλ του Μάντζαρη στο 31` έστειλε τη διαφορά στους 15 (62-47) δείχνοντας να καθαρίζει το ματς. Όμως ένα επιμέρους 9-1 της Μάλαγα, έκανε το 63-56, με τον Σφαιρόπουλο να παίρνει εσπευσμένα τάιμ-άουτ στο 34`. O Ολυμπιακός είχε χάσει τη συγκέντρωση του και στο 64-58, ο Νέντοβιτς έχασε λέι-απ και στη συνέχεια έκαναν αντιαθλητικό! Με ένα 4-0 έγινε το 65-62, αλλά ο... Αη Γιώργης Πρίντεζης με τρίποντο έδωσε ανάσα! Στο 27` το 71-68 προμήνυε θρίλερ, όμως οι βολές του Τόμπσον και τρεις καλές άμυνες στη συνέχεια απλοποίησαν τα πράγματα για το 75-58 στα 1`07`` για το τέλος. Ο ΜακΚάλουμε με τρεις βολές έκανε το 75-71, όμως στα 41`` ο Μάντζαρης τελείωσε το ματς με τρίποντο για το 78-71. Στο 78-74 ο Νέντοβιτς πάτησε γραμμή και η σεμνή τελετή έληξε με το ταμπλό στο τέλος να γράφει 80-75.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:  10` 21-11, 20` 37-33, 30` 59-47, 40`

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ολυμπιακός κατάφερε για τρία δεκάλεπτα να κρατήσει σε χαμηλά στάνταρ την περιφέρεια της Μάλαγα και όσο ζημιά και να έκαναν οι ψηλοί (Μούσλι-Όγκαστιν), δύσκολα θα έχανε από αυτούς. Χαρακτηριστικό και το κακό ποσοστό των Ανδαλουσιάνων στις βολές (17/30).

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Χόλις Τόμπσον (15π.) ήταν σχεδόν αψεγάδιαστος στην επίθεση, όμως στα δύσκολα Πρίντεζης (στην άμυνα) και Μιλουτίνοφ δήλωσαν παρών.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Η καλή αμυντική αντίδραση του Ολυμπιακού μετά το ημίχρονο έδωσε και ρυθμό στην επίθεση, οπότε και το +4 έγινε +12, όμως η άμυνα του Ολυμπιακού φάνηκε στο τελευταίο 3λεπτο, όταν μετά το 71-68 έβγαλαν τρεις σερί αντιδράσεις.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Θα μπορούσαμε να βάλουμε όλη την περιφερειακή γραμμή της Μάλαγα για 30 λεπτά, όμως ΜακΚάλουμ και Μιλοσάβλιεβιτς ξύπνησαν στο τέλος, οπότε ο τίτλος πάει στον Νέντοβιτς, που ήταν και ο μοιραίος στο τέλος.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Στο πρώτο ματς της χρονιάς με κόσμο στη διοργάνωση, στο ΣΕΦ βρέθηκαν πάνω από 5000 οπαδοί του Ολυμπιακού που δημιούργησαν ζεστή ατμόσφαιρα, ιδίως μόλις πλησίασε η Μάλαγα.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Ο Σφαιρόπουλος έχοντας απουσίες και παίκτες που έπαιζαν με ένεση διαχειρίστηκε καλά τους παίκτες του. Από την άλλη, ο Πλάθα έβγαλε πολλά νεύρα, ενώ στο δεύτερο μέρος... ξέχασε τον Μούσλι στον πάγκο.