Facebook Pixel Sportdog.gr | Πετάει... φωτιές ο Προμηθέας, πρώτη νίκη για ΠΑΟΚ!
| 2017-10-21 18:26:00

Πετάει... φωτιές ο Προμηθέας, πρώτη νίκη για ΠΑΟΚ!

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πήρε ο ΠΑΟΚ απέναντι στην Κύμη, ενώ ο Προμηθέας έκανε το τρία στα τρία απέναντι στον Πανιώνιο. Νίκη για Κόροιβο.

ΠΑΟΚ – Κύμη 94-83

Επιτέλους νίκη για τον ΠΑΟΚ… Ο “Δικέφαλος” κέρδισε εντός έδρας την Κύμη με 94-83 και πήρε το πρώτο του φετινό (2017-18) θετικό αποτέλεσμα. Έτσι έβαλε τέλος στο… ιστορικό αρνητικό ρεκόρ του 0/5 στα πρώτα πέντε επίσημα ματς της σεζόν που είχαν προηγηθεί πριν τον αγώνα του Σαββάτου (21/10).

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 6-3 και 10-6 ενώ στο 5′ έγινε το 13-9 από τον Τρις. Ο “Δικέφαλος” πήρε ένα +6 (15-9), ο Τζαγκαράκης (9 πόντους) μείωσε σε 15-12 και ο Μαργαρίτης έκανε το 20-12 αλλά και το 22-12. Στο 10′ η ομάδα της Θεσσαλονίκης κέρδιζε με 24-15.

Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο για τον ΠΑΟΚ (26-15) μετά από καλάθι του Χρυσικόπουλου. Η Κύμη μείωσε σε 26-20 και μάλιστα βρέθηκε στο -2 (37-35) στο 17′. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (38-38), σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ… φόρτσαρε (45-38) παίρνοντας βοήθειες από τον Τζόουνς και το σκορ στο ημίχρονο ήταν 45-39.

Ο Κλάσεν ευστόχησε σε δίποντο (47-39), στο 47-41 ο Ντίλαρντ χτύπησε στο πόδι και βγήκε προσωρινά εκτός αγώνα ενώ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 54-43. Ο Μανωλόπουλος “χτύπησε” από τα 6.75 (54-46), οι “ασπρόμαυροι” βρέθηκαν στο +13 (59-46 και 63-50) και στο 28′ ο Τρις έκανε το 68-52. Στο τέλος της τρίτης περιόδου ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 70-59.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο -7 (72-65), ο Ντίλαρντ διαμόρφωσε το 75-65 και στο 35′ η διαφορά συνέχιζε να είναι στο +10 (81-71) για τον ΠΑΟΚ.  Η Κύμη μείωσε σε 81-75 και σε 84-78, με βολές του Τζόουνς έγινε το 86-78 και λίγο πριν το 39′ ο Ντίλαρντ με τρίποντο έγραψε το 89-80 και ουσιαστικά τον επίλογο του παιχνιδιού (τελικό σκορ το 94-83).

Δεκάλεπτα: 24-15, 45-39, 70-59, 94-83

Πανιώνιος – Προμηθέας 80-87

Ο Προμηθέας έκαμψε την αντίσταση του Πανιωνίου Βίκος Cola (80-87) στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League. Οι Πατρινοί συνέχισαν το αήττητό τους, ενώ οι “κυανέρυθροι”, στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Ζιάγκου στον πάγκο της ομάδας, εξακολουθούν να αγνοούν τη χαρά της νίκης.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν εξαιρετικά ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά και, παρά την αντίδραση των γηπεδούχων, οι οποίοι πλησίασαν δις στο -2 (72-74, 75-77), έφθασε στην τελική επικράτηση, σε μία αναμέτρηση που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών.

Η αναμέτρηση, μεταξύ του Πανιωνίου και του Προμηθέα, των οποίων οι δρόμοι διασταυρώθηκαν για πρώτη φορά, ήταν ιδιαίτερα ισορροπημένη στο πρώτο δεκάλεπτο. Βλέπετε, η ομάδα του Μάκη Γιατρά, μολονότι διατηρούσε ισχνές διαφορές (6-10, 8-12, 14-18), δεν μπορούσε να… ξεφύγει στο σκορ, ολοκληρώνοντας στο +3 (17-20) την εναρκτήρια περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Πατρινοί, παρουσιάζοντας ωριμότητα στο παιχνίδι τους, πραγματοποίησαν “έτρεξαν” σερί 2-11 και μετέτρεψαν το 19-20 (10’39”) σε 21-31 (13’13”). Οι “κυανέρυθροι”, όμως, “απάντησαν” με δικό τους σερί 10-4 και μείωσαν σε 31-35 (15’57”).

Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, παρά την αντίδραση του “Ιστορικού”, εξακολούθησαν να ελέγχουν το παιχνίδι και να συντηρούν μικρές διαφορές, κλείνοντας στο +5 (37-42) το ημίχρονο. Στο μεταξύ, ο Τουτζιαράκης ήταν καταλυτικός στο πρώτο 20λεπτο, σημειώνοντας 12 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο, οι Πατρινοί συνέχισαν να έχουν το μομέντουμ και προηγήθηκαν 55-66 στο 30′, εντούτοις, ο Πανιώνιος δεν ήταν διατεθειμένος να… πετάξει “λευκή πετσέτα”. Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου μπήκαν δυναμικά στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης, πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 14-4, “ψαλίδισαν” τη διαφορά και μετέτρεψαν το 58-70 (31’39”) σε 72-74 (35’16”).

Κατόπιν, ο Σαλούστρος έδωσε “ανάσα” στον Προμηθέα, καθότι ευστόχησε σε περιφερειακό σουτ, κάνοντας το 72-77, ωστόσο, ο Χέντερσον “απάντησε” με τον ίδιο τρόπο, μειώνοντας εκ νέου στο… καλάθι (75-77). Οι Μιλόσεβιτς και Φαγιέ ήταν εξαιρετικά ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών, δίνοντας ισχνό προβάδισμα 6 πόντων (75-81, 37’53”) στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι “κλείδωσαν” ουσιαστική τη νίκη με το τρίποντο του αρχηγού τους, Νίκου Γκίκα (75-84, 38’23”).

Δεκάλεπτα: 17-20, 37-42, 55-66, 80-87.

Κόροιβος – Κολοσσός 79-76

Με τρίποντο του Πόσλεϊ ένα δευτερόλεπτο πριν το φινάλε του αγώνα, ο Κόροιβος επικράτησε εντός έδρας του Κολοσσού Ρόδου με 79-76 και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στη φετινή Basket League. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου έκανε το 2/2 στην Αμαλιάδα, υποχρεώνοντας τους Ροδίτες στην πρώτη τους ήττα. Το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη, πάντως, είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά ο Χάρις αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα, με τον Αμερικανό να διαμαρτύρεται για φάουλ πάνω στην προσπάθεια του να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Ο Μάρκους Πόσλεϊ, πέρα από το καθοριστικό τρίποντο που πέτυχε, ήταν το “Α” και το “Ω” του Κοροίβου, μετρώντας 26 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ντεκόζι, ο οποίος είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισαν οι Γκρίφιν (17π., 4ριμπ., 7ασ.), Τζόουνς (17π., 10ριμπ.) και Μπρέι (19π., 3ριμπ., 3ασ.).

Πηγή: ebasket.gr