Facebook Pixel Sportdog.gr | Oh my... Giannis! Τρελαίνει κόσμο ο Αντετοκούνμπο! (ΒΙΝΤΕΟ)
NBA
| 2017-10-22 08:07:00

Oh my... Giannis! Τρελαίνει κόσμο ο Αντετοκούνμπο! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Έλληνας άσος των Μιλγουόκι Μπακς σημείωσε νέο ρεκόρ καριέρας, πετυχαίνοντας 44 πόντους στη νίκη 113-110 επί των Μπλέιζερς!

Ο «Greek Freak» με 44 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 39 λεπτά ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, κάνοντας παράλληλα ατομικό ρεκόρ πόντων!

Το προηγούμενο ρεκόρ του ήταν 41, από έναν αγώνα με τους Λέικερς στα μισά της περυσινής περιόδου.

Δεν ήταν όμως μόνο αυτό… Ο Giannis είχε τρομερά ποσοστά, με 16/19 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 9/13 βολές, μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, είχε 2 κλεψίματα, 1 τάπα και μόλις 2 λάθη σε 39 λεπτά. Το κυριότερο, δε, είναι πως πέτυχε 17 πόντους στην τέταρτη περίοδο και πέτυχε 11’’ πριν το τέλος το κάρφωμα που έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα, ενώ ακολούθως έκοψε τον Γιουσούφ Νούρκιτς.

Με δικό του κάρφωμα στα 11΄΄ από το τέλος, τα «ελάφια» πέρασαν μπροστά στο σκορ (111-110) κλειδώνοντας στη συνέχεια το ματς.

Η αρχή του αγώνα έδειξε τι πρόκειται να επακολουθήσει, όταν και ο Αντετοκούνμπο έκλεισε το ημίχρονο με 21 πόντους! Οι Μπακς χρειάστηκαν τον ηγέτη τους μέχρι το τέλος για να φτάσουν στη νίκη και ο Γιάννης φώναξε «παρών» στα δύσκολα, ενώ δεν παρέλειψε να ανταμείψει το κοινό του Μιλγουόκι προσφέροντας και θέαμα.

Έτσι, ο Αντετοκούνμπο έκανε ρεκόρ καριέρας με 44 πόντους (16/19δ., 1/4τρ., 9/13β.), ενώ είχε 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 2 λάθη. Σε απόδοση για τους Μπακς ακολούθησε ο Μίντλετον με 18 πόντους.

Από την άλλη οι Μπλέιζερς ηττήθηκαν για πρώτη φορά (2-1),με τους Λίλαρντ και ΜακΚόλουμ να είναι πρώτοι σκόρερ για το Πόρτλαντ με 26 πόντους και τον Νούρκιτς να κάνει double-double με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-26, 60-55, 84-80, 113-110