Facebook Pixel Sportdog.gr | Άνετα ο Ολυμπιακός με... Τρίκαλο Αγραβάνη!
| 2017-10-22 19:24:00

Άνετα ο Ολυμπιακός με... Τρίκαλο Αγραβάνη!

Με έναν εξαιρετικό Δημήτρη Αγραβάνη ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τα Τρίκαλα με 86-51.

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο στο ΣΕΦ κόντρα στα Τρίκαλα, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο πάτησε το γκάζι και τελικώς επικράτησε με 86-51. Κορυφαίος για την ομάδα τους Πειραιά ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης, ο οποίος όταν οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, βοήθησε τους “ερυθρόλευκους” να ξεφύγουν.

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ήταν ισορροπημένο, καθώς οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 5-5. Οι άμυνες ήταν κακές και Τρίκαλα και Ολυμπιακός έβρισκαν εύκολα το δρόμο για το καλάθι (11-9). Στη συνέχεια, οι “ερυθρόλευκοι” ανέβασαν την απόδοση τους και με τρίποντο του Στρέλνιεκς προηγήθηκαν με 5 (22-17).

Η ομάδα του Πειραιά κατάφερε στο 13′ να προηγηθεί και με 6 πόντους με καλάθι του Παπαπέτρου (25-19). Τα Τρίκαλα αντέδρασαν και με λέι απ στον αιφνιδιασμό του Τζούουνς μείωσαν στους 2 (25-23). Ο Παπαπέτρου έστειλε και πάλι τον Ολυμπιακό στο +6 (29-23), αλλά οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και μάλιστα ισοφάρισαν το παιχνίδι (31-31).

Τα Τρίκαλα στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου κατάφεραν να προηγηθούν με γκολ φάουλ του Τέγιτς (38-39), αλλά ο Αγραβάνης άλλαξε τα πράγματα. Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους “ερυθρόλευκους” και με συνεχόμενους πόντους έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό (47-39), ενώ ο Στρέλνιεκς έστειλε τους Πειραιώτες στο +10 (51-41).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τρίποντο του Τολιόπουλου προηγήθηκε με 16 πόντους (62-46), ενώ για πρώτη φορά “ξέφυγε” με +20 (66-46) με τον Παπαπέτρου. Τα Τρίκαλα δεν μπορούσαν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι στην τελευταία περίοδο και η ομάδα του Πειραιά “πανηγύρισε” τη νίκη

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 31-31, 57-43, 86-51

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Αγραβάνης 20 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μιλουτίνοβ 3, Παπανικολάου 9 (1), Ρόμπερτς 6, Τόμπσον 2, Μακλίν 6, Τολιόπουλος 8 (2), Παπαπέτρου 13, Στρέλνιεκς 13 (1), Αρσενόπουλος 2, Μπόγρης 4.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας): Τζόουνς 16 (2), Λούντζης 1, Χέιλ 11, Φέϊσι, Μάρεϊ 4, Ρος, Χατζηνικόλας, Τέγιτς 8, Σκουλούδης, Τατάρης, Βασιλειάδης 11 (3), Καλογιαννίδης.

Πηγή: ebasket.gr