Facebook Pixel Sportdog.gr | Όταν πάτησε γκάζι… δεν είχε αντίπαλο ο Παναθηναϊκός - Μόνος πλέον στην κορυφή!
| 2017-10-30 20:40:00

Όταν πάτησε γκάζι… δεν είχε αντίπαλο ο Παναθηναϊκός - Μόνος πλέον στην κορυφή!

Οι Πράσινοι χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα, νίκησαν στο ΟΑΚΑ με 96-64 τον Προμηθέα Πατρών και έμειναν μόνοι τους στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Παναθηναϊκός, με τους Γκιστ και Καλάθη να είναι σε εξαιρετική ημέρα, έκαναν τει το 4/4 στη Stoiximan.gr Basket League και απολαμβάνει πλέον τη μοναξιά της κορυφής στον βαθμολογικό πίνακα. Υποχωρεί ο Προμηθέας Πατρών, με 3 νίκες και 1 ήττα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ορεξάτος στο παρκέ (14-1 στο 4′, 24-11 στο 7′), με τον Σίνγκλετον να κάνει σχεδόν τα πάντα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Προμηθέας άργησε να μπει στο κλίμα του αγώνα, αλλά κατάφερε να μειώσει το σκορ (29-22) στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, παίρνοντας σκορ από τους Μιλόσεβιτς και Χολ.

Σαρωτικός ήταν ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου με επιμέρους σκορ 25-10, ξέφυγε με 22 πόντους (54-32) στο ημίχρονο, “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη. Ο Προμηθέας πείσμωσε στην τρίτη περίοδο και με σερί 9-0 έριξε τη διαφορά στους 13 πόντους (54-41), ενώ μείωσε ακόμα και στους 9 πόντους (61-52) λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι “πράσινοι”, όμως, δεν είχαν όρεξη για αστεία, πάτησαν εκ νέου το γκάζι και καθάρισαν πολύ εύκολα το παιχνίδι με 96-64.

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Όταν Καλάθης και Γκιστ έχουν τέτοια συνεργασία, δεν γίνεται ο Παναθηναϊκός να χάσει στο ελληνικό πρωτάθλημα (πλην των ντέρμπι με Ολυμπιακό). Οι Πράσινοι ήταν επίσης αρκετά εύστοχοι στα τρίποντα (7/16), ενώ τα 36 ριμπάουντ τους βοήθησαν να καθαρίσουν στο φινάλε. Εντυπωσιακό για το Τριφύλλι και οι 13/17 βολές!

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο Προμηθέας: Οι Πατρινοί παρότι έχασαν με μεγάλη διαφορά, πάλεψαν το παιχνίδι και έβαλαν δύσκολα στο Τριφύλλι. Ωστόσο, δεν έπαιζαν καλή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην τέταρτη περίοδο μέσα σε πέντε λεπτά είδαν το -10 να γίνεται -22!

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Νικ Καλάθης έκανε άλλο ένα εκπληκτικό παιχνίδι. Κόντρα στον Προμηθέα είχε 14 πόντους, με 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Βοήθησε πάρα πολύ και τον Γκιστ, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 19 πόντους και 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Η παρουσία έξτρα αστυνομικών στα δημοσιογραφικά του ΟΑΚΑ… λόγω Παππά! Κάπου έχει ξεφύγει το θέμα…

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Ντίνος Μήτογλου πήρε την ευκαιρία του, ωστόσο δεν απέδωσε τα αναμενόμενα. Χρεώθηκε γρήγορα φάουλ, ενώ μπλέχτηκε δύο φορές σε καυγάδες. Σε 6.44 είχε δύο πόντους και 3 φάουλ...

Η ΕΞΕΔΡΑ: Παρότι ήταν Δευτέρα και ο αντίπαλος σίγουρα όχι εμπορικός, το ΟΑΚΑ δεν ήταν άδειο. Δεν θύμιζε Ευρωλίγκα ούτε και ντέρμπι, ωστόσο η εικόνα του Σταδίου ήταν ικανοποιητική.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Ο Τσάβι Πασκουάλ είδε από τους παίκτες αυτά που ζητούσε στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν είδε την διαφορά να μειώνεται στους 10 πόντους, έβαλε τις φωνές και μέσα σε λίγα λεπτά ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +20. Ο Μάκης Γιατράς από την πλευρά του «πάλεψε» το παιχνίδι, ωστόσο ήταν λογικό να έρθει η πρώτη ήττα της χρονιάς για τον Προμηθέα.

Τα στατιστικά της αναμέτρησης:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντένμον, Βουγιούκας 8 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεκαβίτσιους 7 (1), Λοτζέσκι 8, Σίνγκλετον 9 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Ρίβερς 14 (2), Παππάς 7 (1), Γκιστ 19 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Όγκαστ 4, Καλάθης 14 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 2.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός Superfoods: 31/51 δίποντα, 7/16 τρίποντα, 13/17 βολές, 36 ριμπάουντ (28+8), 25 ασίστ, 9 λάθη, 15 κλεψίματα, 5 τάπες.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ: Τουντζιαράκης, Γκίκας 2 (5 ασίστ), Φαγιέ 11 (1/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Σαλούστρος 6, Χολ 10 (2), Λίποβι 7 (1), Έβανς 7, Σκούφης 2, Γερομιχαλός, Δημάκος, Μιλόσεβιτς 19 (8/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας Πατρών: 18/45 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 13/18 βολές, 37 ριμπάουντ (21+16), 13 ασίστ, 21 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 τάπες.