Facebook Pixel Sportdog.gr | Επιστροφή στις νίκες για Μακάμπι
| 2017-11-02 23:18:00

Επιστροφή στις νίκες για Μακάμπι

Οι Ισραηλινοί επικράτησαν της Αρμάνι με 79-68.

Ο αγώνας ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπος από τα πρώτα λεπτά και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ενώ λίγο πριν το τέλος του δεκάλεπτου οι Ιταλοί ισοφάρισαν εκ νέου. Στις τελευταίες επιθέσεις οι γηπεδούχοι βρήκαν τους διαδρόμους και σκόραραν για το 18-14. Στην δεύτερη περίοδο οι Ισραηλινοί πήραν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και μαζί το προβάδισμα, το οποίο παρέμενε σε διψήφια επίπεδα. Τελικά το ημίχρονο βρήκε τους παίκτες του Σπάχια να έχουν δίκαια το +10 (39-29), αφού κυριάρχησαν.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο ταχύτητα στο παιχνίδι τους και έφτασαν να προηγούνται με 18 πόντους (60-42), με όπλο τους την τρομερή αμυντική λειτουργία που είχαν. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι έκαναν συντήρηση της μεγάλης διαφοράς που είχαν και έφτασαν τελικά στη νίκη με 79-68.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Τόμας και Τάιους με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Μπέρτραντ και Γκάουντλοκ με 13 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 39-29, 60-42, 79-68.