Facebook Pixel Sportdog.gr | Παραπαίει η Εφές - Έχασε εντός και από τη Μάλαγα!
| 2017-11-03 21:20:00

Παραπαίει η Εφές - Έχασε εντός και από τη Μάλαγα!

Δεν σηκώνει κεφάλι η ομάδα του Περάσοβιτς...

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι η Ουνικάχα Μάλαγα κατάφερε να κερδίσει εκτός έδρας την Αναντολού Εφές με 79-74 και να πάρει την πρώτη της νίκη ύστερα από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα. Η ισπανική ομάδα αν και σχεδόν σ΄όλο το παιχνίδι ήταν πίσω κατάφερε να κάνει στην τελευταία περίοδο την ανατροπή και να πάρει τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και έβαλαν δύσκολα από την αρχή στην τουρκική ομάδα. Η Μάλαγα κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτα 8 λεπτά με οχτώ πόντους (11-19), ενώ το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν στο δεκάλεπτο να μειώσουν στους 6 (19-25).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αναντολού Εφές ισορρόπησε το παιχνίδι. Η τουρκική ομάδα ήταν εξαιρετική σε άμυνα και επίθεση και με σερί 9-0 πέρασε μπροστά στο σκορ (31-28). Η Μάλαγα δεν άφησε τους γηπεδούχους να απομακρυνθούν στο σκορ και κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι (35-35).

Η Αναντολού Εφές πάτησε γκάζι στην αρχή της τρίτης περιόδου και με σερί 7-0 προηγήθηκε με 42-35, αλλά γρήγορα η Μάλαγα έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (42-42). Η τουρκική ομάδα, όμως, κατάφερε και πάλι να πάρει μικρό προβάδισμα 6 πόντων (59-53).

Η Ουνικάχα Μάλαγα στην τελευταία περίοδο έκανε την αντεπίθεση της και με επί μέρους σκορ 31-5 έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά στο σκορ (64-66). H ισπανική ομάδα κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι και το τέλος (74-79) και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 35-35, 59-53, 74-79

Αναντολού Εφές (Περάσοβιτς): Λίντο 5, Μακκόλουμ 4, Μπαλμπάι 2, Μπατούκ, Μότουμ 16 (2), Άνταμς 10 (2), Στίματς 17, Μούριτς, Ντάνστον 8, Σιμόν 12 (2)

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): ΜακΚάλουμ 13 (2), Ντίαζ 2, Σαλίν 9 (2), Μιλοσάβλιεβιτς 2, Νέντοβιτς 13 (3), Σερμαντίνι 13, Βαζίνσκι 7 (1), Μπρουκς 3 (1), Όγκουστιν 11, Σουάρεθ (1), Μούσλι

Πηγή: ebasket.gr