Facebook Pixel Sportdog.gr | Διαστημικός Παναθηναϊκός, με φόρα από το ΣΕΦ!
| 2017-11-14 22:57:00

Διαστημικός Παναθηναϊκός, με φόρα από το ΣΕΦ!

Με τον Ντένμον να κάνει όργια στην επίθεση (7/9 τριπ.), τον Θανάση εκπληκτικό στην άμυνα και τον Καλάθη στο double-double διέλυσε τη Χίμκι με 93-65.

Καλάθης, Λοτζέσκι, Αντετοκούνμπο, Γκιστ και Σίνγκλετον ήταν η βασική 5άδα του Παναθηναϊκού με τον Θανάση να αναλαμβάνει το μαρκάρισμα του Σβεντ και στο 3` είχε χρεωθεί με δύο φάουλ... Ο Θανάσης με 5π. είχε... σεληνιαστεί σε επίθεση και άμυνα, κάνοντας το 11-5. Οι πράσινοι με 5/6 τρίποντα (δύο ο Ντένμον!) προηγήθηκαν 19-8 στο 5` αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να πάρει άρον-άρον τάιμ-άουτ! Ο Ντένμον με νέο τρίποντο (3/3) έκανε το 22-8, ενώ μετά έκλεψε και την μπάλα κάνοντας το 24-12 και το δεκάλεπτο έληξε 26-16. Καταπληκτικό δεκάλεπτο από τον Αμερικανό γκαρντ με 11π.! Ο 27χρονος γκαρντ πήρε την σκυτάλη από τον Αντετοκούνμπο στο 4ο λεπτό, με τον δεύτερο να είναι αυτός που άναψε την σπίθα χάρη στις εκπληκτικές του άμυνες στον Σβεντ.

Ο Ντένμον συνέχισε το βιολί του και στο δεύτερο δεκάλεπτο έχοντας 2/2 τρίποντα κάνοντας το 34-20 στο 13`! Οι παίκτες της Χίμκι ήταν κάκιστοι στην προσωπική άμυνα, με την απουσία του Γκιλ να κάνει μπαμ... Οι Ρώσοι με ένα σερί 1-6 μείωσαν σε 35-26, αναγκάζοντας τον Πασκουάλ σε τάιμ άουτ, αφού το δίδυμο Παππά-Λεκαβίτσιους δεν... πήγε, ενώ ο Αντετοκούνμπο είχε επιστρέψει στην 5άδα λόγω Σβεντ. O Θανάσης με alley oop έκανε το 39-26 ξεσηκώνοντας τον κόσμο, με το ημίχρονο να λήγει 46-27 μετά από κλέψιμο και λει-απ του Καλάθη! Ο Παναθηναϊκός έκανε -μακράν- την καλύτερη φετινή της εμφάνιση στο α' μέρος απέναντι στη Χίμκι. Μεγάλη συγκέντρωση, προσοχή και υλοποίηση του αμυντικού πλάνου του Τσάβι Πασκουάλ.

Οκτώ γρήγοροι πόντοι με 2/2 τρίποντα του Σίνγκλετον έκαναν το 54-29 μόλις στο 22`, με τους πράσινους να ελέγχουν απόλυτα το ματς. Το 57-31 έγινε 57-37 με 2/2 τρίποντα των Ρώσων στο 25` που... ψιλοροκάνισαν τη διαφορά (59-42) κάνοντας τον Πασκουάλ να καλέσει τάιμ άουτ κι ενώ στη συνέχεια Βουγιούκας και Ρόμπινσον χρεώθηκαν από ένα αντιαθλητικό. Τέσσερις σερί βολές του Γκιστ έκαναν το 67-45, με τους πράσινους να έχουν πάντα τα ηνία και το δεκάλεπτο να λήγει 72-49.

Η διαφορά στο 32` με το καλάθι του Λοτζέσκι πήγε στους +27 (76-49) με το ματς ουσιαστικά να έχει κριθεί. Οι πράσινοι χαλάρωσαν καθώς η διαφορά έπεσε στους 18 (76-58 στο 33`) με τον Πασκουάλ να παίρνει τάιμ άουτ. H διαφορά ξαναπήγε στους 24 (84-60) αλλά και στους 27 (90-63) με τρίποντο του Γκάμπριελ με το ματς να λήγει 93-65.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: 10` (26-16), 20` (46-27), 30` (72-49), 40` (93-65)

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η εμφάνιση του Ντένμον (7/9 τρίποντα), η καταπληκτική βραδιά του Καλάθη δημιουργικά και φυσικά ο Θανάσης Αντετοκούνμπο για την άμυνα του στον Σβεντ.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Σύμφωνοι, ο Ντένμον έκανε όργια στην επίθεση (24π.), όμως ο Νικ έκανε πολύ μεστή εμφάνιση με double-double (11π. και 11ριμπ).

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Η καλύτερη φετινή εμφάνιση του Παναθηναϊκού σε όλα τα επίπεδα. Με τέτοια ευστοχία στα τρίποντα ήταν δύσκολο να χάσει η ομάδα του Πασκουάλ, τα πάντα όμως ξεκινούνσαν από την άμυνα.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Αλεξέι Σβεντ. Ο Πασκουάλ έβαλε τρεις παίκτες πάνω του (Καλάθη, Αντετοκούνμπο, Γκιστ) αλλά ο Ρώσος όταν πήρε μπρος, στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πλέον αργά, καθώς είχαν κριθεί τα πάντα.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Ο κόσμος έκανε το καθήκον του και έδωσε το παρών στο ΟΑΚΑ, θέλοντας να χειροκροτήσει την ομάδα και για τη μεγάλη νίκη στο ΣΕΦ.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Ο Τσάβι Πασκουάλ εμπιστεύτηκε τον Ντένμον και δεν το μετάνιωσε, καθώς ο Αμερικανός έκανε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση, ενώ ο Αντετοκούνμπο έχει μπει για τα καλά στο ροτέισον της ομάδας. Από την άλλη, ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε να διαχειριστεί δύο σημαντικές απουσίες και ιδίως αυτή του Γκιλ φάνηκε πολύ στην άμυνα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 6 (2), Ρίβερς 5 (1), Παππάς 3 (1), Ντένμον 24 (1/3 δίποντα, 7/9 τρίποντα, 1/2 βολές), Γκιστ 12 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Βουγιούκας 7, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 6 (2), Όγκαστ, Λοτζέσκι 10 (2), Καλάθης 11 (4 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Αντετοκούνμπο 9 (1).
ΧΙΜΚΙ: Ρόμπινσον 8 (3/11 δίποντα, 2/8 βολές, 10 ριμπάουντ), Σβεντ 17 (5/11 δίποντ, 2/8 τρίποντα, 1/1 βολή), Βιάλτσεφ, Ζάιτσεφ, Μάρκοβιτς 2, Μόνια 6 (2), Άντερσον 9 (1), Τζένκινς 8, Τόμας 2.