Facebook Pixel Sportdog.gr | Ασταμάτητος ο ΜακΚόλουμ! Η Εφές… άλωσε το Τελ Αβίβ και περιμένει τον Παναθηναϊκό
| 2017-11-14 22:56:00

Οι Τούρκοι πέρασαν από τη Μακάμπι με 92-72.

Η Αναντολού Εφές δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως από τη στιγμή που ανέβασε την απόδοσή της έφτασε στην εύκολη νίκη με 92-72 απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Το πρώτο μέρος ήταν απόλυτα ισορροπημένο και οι δύο ενώ προσπαθούν να αποκτήσουν προβάδισμα ασφαλείας, κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο βρήκες τους αντιπάλους ισόπαλους 19-19, με τον Τάιους να σκοράρει το τελευταίο καλάθι για τους γηπεδούχους. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ταχύτητα και με σερί 9-0 προηγήθηκαν με 28-19, με το καλάθι του Σιμόν. Οι Τούρκοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και έφτασαν να προηγούνται με διψήφια διαφορά 47-35, στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ και κατάφεραν να κλείσουν την ψαλίδα λίγα λεπτά πριν το τέλος της περιόδου (65-56), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 67-61, με το καλάθι του Μπόλντεν. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι Ισραηλινοί πίεσαν και κατάφεραν να μειώσουν σε 74-68, όμως σε εκείνο το σημείο οι Τούρκοι πάτησαν ξανά το γκάζι και ξέφυγαν με 89-70, με το καλάθι του Σιμόν. Το τελικό 92-72 διαμόρφωσε ο Λέντο με τρίποντο.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι ΜακΚόλουμ και Στίματς με 31 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Τζάκσον και Μπόλντεν με 20 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-47, 61-67, 72-92.

Πηγή: ebasket.gr