Facebook Pixel Sportdog.gr | Σπουδαίο διπλό στην δεύτερη παράταση για την Μιλάνο μέσα στη Βαλένθια!
| 2017-11-15 23:56:00

Σπουδαίο διπλό στην δεύτερη παράταση για την Μιλάνο μέσα στη Βαλένθια!

Μεγάλη νίκη (98-103) με ανατροπή για τους Ιταλούς.

"Ματσάρα" έγινε στη Βαλένθια για την 7η αγωνιστική της Euroleague. Οι γηπεδούχοι και η Αρμάνι Μιλάνο τα έδωσαν όλα και χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να λύσουν τις διαφορές τους και να προκύψει νικητής. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι τα κατάφεραν ανεβαίνοντας στο 2-5 και η Βαλένθια υποχώρησε στο 3-4.

Τρομερό παιχνίδι έκανε ο Κέρτις Τζέρελς που επέστρεψε στην Αρμάνι πριν από μερικές ημέρες και δεν ήταν καν σίγουρο αν θα χρησιμοποιηθεί. Τελικά, όχι μόνο έπαιξε, αλλά ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά με 30 πόντους, 3 ασίστ και 4 ριμπάουντ για την ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι, μαζί με τους Θίοντορ (20π.) - Γκάουντλοκ (17π.). Ο Γκριν είχε 22 πόντους για τη Βαλένθια, ενώ 18 πρόσθεσε ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς και 16 ο Φερνάντο Σαν Εμετέριο.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να δημιουργήσει έστω και μικρή διαφορά στο ξεκίνημα του αγώνα (8-9 στο 5'). Ένα τρίποντο του Έρικ Γκριν διαμόρφωσε το 18-14, αλλά το σκορ ήταν πολύ «κλειστό» (20-19) με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Τίμπορ Πλάις ανέλαβε δράση για τη Βαλένθια στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου και «έγραψε» το 30-24, ενώ στο ίδιο μοτίβο κύλησε το ματς μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (45-41).

To ξεκίνημα της τρίτης περιόδου άνηκε στον Γκριν που μπήκε φουριόζος με συνεχόμενους πόντους και οι γηπεδούχοι «εκτόξευσαν» τη διαφορά (62-45, στο 25'). Πάντως, η Αρμάνι έκανε ένα ξέσπασμα και μάζεψε την απόσταση μειώνοντας σε 64-58.

To ματς είχε γίνει θρίλερ, ενώ ένα τρίποντο του ΒανΡόσομ έδωσε... ανάσα στους γηπεδούχους (72-67, στο 36'). Τελικά το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι μέχρι τέλους και εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις οδήγησαν στο 74-72, 20" πριν τη λήξη. Ο Θίοντορ ισοφάρισε, ενώ ακολούθησε άστοχο σουτ του Γκριν και το ματς πήγε στην παράταση.

Με συνεχόμενα τρίποντα και.. χτυπήματα από τις δύο πλευρές διαμορφώθηκε το 85-85 λίγο πριν το τελευταίο λεπτό του έξτρα 5λεπτου. Μέχρι το φινάλε, καμία από τις δύο ομάδες δεν βρήκε σκορ και το ματς πήγε σε δεύτερη παράταση. O Kέρτις Τζέρελς μπήκε αποφασισμένος σε αυτήν και με πέντε σερί πόντους έφτιαξε διαφορά για την ομάδα του που δεν ανατράπηκε μέχρι τέλους (98-103).

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 45-41, 64-58, 74-74, 85-85(α' παρ.),  98-103 (β' παρ.)

Πηγή: sdna.gr