Facebook Pixel Sportdog.gr | Μεγάλες νίκες για Μπαρτσελόνα και Αρμάνι Μιλάνο!
| 2017-11-17 23:50:00

Μεγάλες νίκες για Μπαρτσελόνα και Αρμάνι Μιλάνο!

Οι Καταλανοί επικράτησαν της Βαλένθια (89-71) και οι Ιταλοί της Μπάμπεργκ (71-62)

Μπαρτσελόνα - Βαλένθια 89-71

Ύστερα από τη “σφαλιάρα” από την Μπάμπεργκ η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες, καθώς νίκησε εύκολα εντός έδρας τη Βαλένθια με 89-71. Οι “μπλαουγκράνα” πήραν την τρίτη τους νίκη σε οχτώ παιχνίδια και έπιασαν τις “νυχτερίδες”, οι οποίες κι αυτές έχουν ρεκόρ 3-5.

Η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά και είχε ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων (17-11). Οι “μπλαουγκράνα” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά με έξι πόντων (24-18). Οι γηπεδούχοι δεν έβγαλαν το πόδι από το γκάζι και έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 10 (35-24).

Οι “μπλαουγκράνα” δεν άφησαν κανένα περιθώριο στη Βαλένθια και συνέχισαν να τη “σφυροκοπούν” και πήραν διαφορά 18 πόντων (50-32). Η ομάδα του Σίτο Αλόνσο δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο και κράτησε τη διαφορά στους 15 πόντους (71-56).

Μπαρτσελόνα κράτησε μέχρι το τέλος το προβάδισμα και έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη με 89-71.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 50-32, 71-56, 89-71

Μπαρτσελόνα (Αλόνσο): Σεραφάν 12, Ρίμπας 11, Πρέσι 7, Χάνγκα 3, Ερτέλ 8, Οριόλα 14, Σάντερς 8, Κόπονεν 6, Τόμιτς 7, Μερμάν 13.

Βαλένθια (Βιντορέτα): Τόμας 10, Βαν Ρόσομ 7, Ντούμπλιεβιτς 7, Βίβες 8 (7 ασίστ), Μαρτίνεθ, Σαν Εμετέριο, Πλάις 13 (7 ριμπάουντ), Σάστρε 7, Γκριν 10, Ντόρνεκαμπ 3.

Αρμάνι Μιλάνο - Μπάμπεργκ 71-62

Την τρίτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Αρμάνι Μιλάνο, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Μπάμπεργκ με 71-62 για την όγδοη αγωνιστική της διοργάνωσης. Οι Ιταλοί ήταν σχεδόν σε όλη την αναμέτρηση πίσω στο σκορ, αλλά κατάφεραν στην τελευταία περίοδο να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν τη νίκη.

Τη δεύτερη συνεχόμενη και πέμπτη συνολικά νίκη πανηγύρισε η Μπάμπεργκ, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Αρμάνι Μιλάνο με 0-0 για την όγδοη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Οι Γερμανοί είχαν τα ηνία του σκορ και άντεξαν στις αντεπιθέσεις που έκανε η γηπεδούχος ομάδα.

Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά πήγαιναν χεράκι χεράκι στο σκορ (8-9). Η γερμανική ομάδα ανέβασε την απόδοση της και με ένα μικρό σερί 7-3 πήρα προβάδισμα 5 πόντων (11-16). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου (13-16), παρότι είχε 3/13 δίποντα.

Στη δεύτερη περίοδο η Αρμάνι Μιλάνο επέστρεψε και έφερε το ματς στα ίσια με δίποντο του Γκουντάιτις (23-23) και μάλιστα ο Τσιντσιαρίνι της έδωσε και το προβάδισμα (25-23). Η Μπάμπεργκ “απάντησε” και με σερί 9-0 πήρε ξανά τα ηνία του σκορ (25-32) και κράτησε αυτήν τη διαφορά μέχρι και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (43-51).

Στην τελευταία περίοδο η Αρμάνι Μιλάνο έκανε ακόμη μία αντεπίθεση. Οι Ιταλοί με επί μέρους 22-6 όχι μόνο μείωσαν, αλλά κατάφεραν μάλιστα να περάσουν και μπροστά στο σκορ (65-57). Η Μπάμπεργκ “κόλλησε” στο σκορ και το “πλήρωσε”, καθώς ηττήθηκε τελικώς με 71-62

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 27-35, 43-51, 71-62