Facebook Pixel Sportdog.gr | Το γύρισε με την άμυνα ο Άρης - Μεγάλες εκτός έδρας νίκες για Λαύριο και Προμηθέα
| 2017-11-18 20:45:00

Ο Άρης έφτασε τις 3 νίκες στο πρωτάθλημα, σε 6 αγώνες, επικρατώντας δίκαια του ΓΣΛ-Φάρου με 71-60, με πολύ καλή ομαδική προσπάθεια και παρά το κάκιστο ξεκίνημα.

Την τρίτη σερί νίκη του στη Basket League πανηγύρισε το Λαύριο. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, μετά το Ρέθυμνο και τον Κολοσσό, επικράτησε άνετα και του Κοροίβου με  στην Αμαλιάδα, για την 6η αγωνιστική της Basket League. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν σε ακόμα ένα παιχνίδι εξαιρετικό ποδόσφαιρο, κάνοντας φύλλο και φτερό την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μέιερ με 20 πόντους, ενώ ο ασύλληπτος Μουρ πρόσθεσε ακόμα μία πληθωρική εμφάνιση (14π., 7ριμπ., 6ασ. 5κλ.) στο ενεργητικό του, κάνοντας απλά τα πάντα στο παρκέ. Ο Νίξον πρόσθεσε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Ντεκόζι με 21 πόντους.

Το πρώτο μισό της πρώτης περιόδου βρήκε τον Κόροιβο μπροστά στο σκορ με 11-8, με το Λαύριο να πατάει τέρμα το γκάζι στη συνέχεια και με σερί 10-0 να ξεφεύγει με 11-18, βομβαρδίζοντας με τρίποντα τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά (13-23).

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη συνέχισε να “εκτελεί’ τον Κόροιβο πίσω από τη γραμμή των 6,75, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 14 πόντους (23-37), με τον Κόροιβο να καταφέρνει να επιστρέψει στο παιχνίδι πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μειώνοντας σε 39-44.

Η τρίτη περίοδος άνηκε αποκλειστικά στο Λαύριο, το οποίο έκανε πάρτι στο κλειστό της Αμαλιάδας. Οι φιλοξενούμενοι, όντας εντυπωσιακοί σε άμυνα κι επίθεση, έκαναν επιμέρους σκορ 24-8 στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 21 πόντους (47-68) στο 30′, “καθαρίζοντας” από νωρίς την υπόθεση νίκη. Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το Λαύριο να φτάνει άνετα στο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 39-44, 47-68, 67-91
ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Καλαμπάκος): Κάρσον 14 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πόσλι 4 (1), Σαχπατζίδης 6, Ράουνρτι, Ντεκόζι 21 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μιλεντίγιεβιτς, Αντωνάκης 8 (1), Σκουλίδας 4, Σπυριδωνίδης 2, Μπεκρής, Χάινς 4, Ντίκερσον 4.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Βεργίνης 2, Κακλαμανάκης 1, Μέγιερ 20 (5/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκρέι 14 (4/5 τρίποντα), Γουίγκινς 10 (1), Τζόνσον 10, Λεγκίκας 3 (1), Κουζέλογλου 5 (1), Νίξον 12 (3), Γιαννακόπουλος, Μουρ 14 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα).

Δεν σταματάει πουθενά ο Προμηθέας!

Το τρένο του Προμηθέα δεν είχε στάση ούτε στα Τρίκαλα. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έδωσε συνέχεια στην ονειρική της πορεία στη Basket League, συντρίβοντας εκτός έδρας τους Θεσσαλούς με 87-68, για την 6η αγωνιστική. Οι Πατρινοί πανηγύρισαν την πέμπτη νίκη τους στο πρωτάθλημα και φιγουράρουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος αποτελεί τη μοναδική ομάδα που μέχρι στιγμής έχει μπορέσει να νικήσει το καλοδουλεμένο σύνολο του Γιατρά.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Σον Έβανς, ο οποίος έκανε πάρτι κάτω από τα καλάθια, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ! Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Μάρεϊ με 24 πόντους κι 8 ριμπάουντ.

Ο Προμηθέας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-16 στο 4′, με τα Τρίκαλα να μαζεύουν τη διαφορά (17-22) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι Θεσσαλοί συνέχισαν την αντεπίθεση τους και πήραν προβάδισμα 5 πόντων (40-35) στο 16′. Ωστόσο οι Πατρινοί πάτησαν εκ νέου το γκάζι και με επιμέρους σκορ 2-12, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με 42-47.

Με το σκορ στο 49-51 στο 24′, ο Προμηθέας έτρεξε σερί 7-0, ξέφυγε με 9 πόντους (49-58) κι έβαλε γερές βάσεις νίκης. Οι γηπεδούχοι αδυνατούσαν να μειώσουν στο σκορ, με τους Πατρινούς να προηγούνται με 59-68 στο 30′. Η ομάδα του Κώστα Μέξα πλησίασε στους 5 πόντους (64-69) στο 32′, αλλά μέχρι εκεί. Ακολούθησε τρομερό σερί 15-0 από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφτασαν πανηγυρικά στο διπλό.

Τα δεκάλεπτα:  17-22, 42-47, 59-68, 68-87
ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας): Τζόουνς, Λούντζης, Χέιλ, Σκουλούδης, Μάρεϊ 24 (9/17 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης 4 (7 ριμπάουντ), Ρος 11 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φέισι 14, Τέγιτς 4 (2/8 σουτ), Βασιλειάδης 11 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 8 (2), Τουντζιαράκης 3, Γκίκας 13 (3 τρίποντα, 13 ασίστ), Σαλούστρος 2, Μιλόσεβιτς 13 (0/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Έβανς 22 (10/19 δίποντα, 2/4 βολές, 13 ριμπάουντ),  Γερομιχαλός, Φαγιέ 12 (2), Ρέλεφορντ, Δημάκος, Χολ 14 (4/5 τρίποντα).