Facebook Pixel Sportdog.gr | Έκανε... θρύψαλα την Κύμη ο «διαστημικός» Σίνγκλετον!
| 2017-11-19 18:50:00

Έκανε... θρύψαλα την Κύμη ο «διαστημικός» Σίνγκλετον!

Ο Αμερικανός νίκησε μόνος του την Κύμη!

Ένας Κρις Σίνγκλετον από... άλλον πλανήτη έσπασε όλα τα κοντέρ και με 35 πόντους οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη επί της Κύμης με 73-90.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, αφού οι γηπεδούχοι έμειναν κοντά στο σκορ, βάζοντας δύσκολα στους Πράσινους, που είχαν μείνει στο σπουδαίο διπλό επί της Εφές.

Το 37-40 του ημιχρόνου μετατράπηκε γρήγορα σε 37-49 και κάπου εκεί οι Πράσινοι "καθάρισαν" τον αγώνα. Το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 17-31 υπέρ του "τριφυλλιού" και ήταν το στοιχείο που μαζί με τον απίστευτο Σίνγκλετον, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ.

O Aμερικανός σέντερ πέτυχε 35 πόντους (6/8 2π., 6/7 3π., 5/6 1π.), 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 23' λεπτά συμμετοχής και διέλυσε κάθε αμυντικό σύστημα της Κύμης, που δεν μπόρεσε ποτέ να τον σταματήσει.

Οι Πράσινοι, λοιπόν, έκαναν το έξι στα έξι και πλέον ετοιμάζονται για το σπουδαίο ματς με την Ρεάλ στο ΟΑΚΑ για την Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 23-30, 37-40, 54-71, 73-90

Κύμη: Μανωλόπουλος 11(3/6τρ), Οκερέαφορ 6, Τζόουνς 11, ΜακΓκι 16(8ρ, 5λ), Σμιθ 13(2τρ, 6ασ), Γερομιχαλός 2, Τσαγκαράκης 4, Γλυνιαδάκης 3, Σακελλαρίου 4(1), Μητσιμπόνας, Μπάρλος 3

Παναθηναϊκός: Ντένμον 8(1/5τρ), Όγκαστ 8(6ρ), Καλάθης 5(9ασ), Αντετοκούνμπο 2, Σίνγκλετον 35(6/8τρ, 6ρ), Ρίβερς, Μποχωρίδης, Παππάς 10(2), Γκιστ 2, Βουγιούκας 13(6ρ), Λεκαβίτσιους 6, Μήτογλου 1