Facebook Pixel Sportdog.gr | «Κατάπιε» και την Εφές η Ζαλγκίρις του «Σάρας»!
| 2017-11-23 22:01:00

«Κατάπιε» και την Εφές η Ζαλγκίρις του «Σάρας»!

Η Ζαλγκίρις νίκησε για πρώτη φορά στην έδρα της μετά την πρεμιέρα, αφού «υπέταξε» την Αναντολού Εφές (91-83) και έδειξε πως τα... καταφέρνει και στο Κάουνας!

Η ανεβασμένη Αναντολού Εφές πήγε στην Λιθουανία με στόχο το “διπλό”, όμως η Ζαλγκίρις έβαλε στοπ στις ορέξεις των Τούρκων και πήρε τη νίκη με 91-83, για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 15-13 στο 7′, χάρη σε καλάθι του εξαιρετικού Ουλανόβας, ενώ συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα (22-18), όταν ο Ουάιτ κάρφωσε στον αιφνιδιασμό. Σε εκείνο το σημείο οι Τούρκοι ανέβασαν την απόδοσή τους, κάλυψαν τη διαφορά και με σερί 8-0 προσπέρασαν στο τέλος του δεκαλέπτου στο 26-22. Στη δεύτερη περίοδο οι Λιθουανοί πίεσαν στην άμυνα και υποχρέωσαν τους φιλοξενούμενους να μείνουν χωρίς σκορ για 5 λεπτά, με τον Ντάνστον να σκοράρει 4 πόντους και να “σπάει” το ρόδι για το 33-32, στο 15′. Ο Ουλανόβας βρισκόταν σε τρομερό βράδυ και με 5 γρήγορους πόντους έφερε την ομάδα του μπροστά με 47-40, ενώ τα καλάθια των Άνταμς και Ντράγκιτς το 47-44, για το πρώτο ημίχρονο.

Οι παίκτες της Εφές επανήλθαν δυναμικά στο παρκέ και με 5 γρήγορους πόντους έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (49-49), όμως σε εκείνο το σημείο οι Λιθουανοί έτρεξαν ένα δικό τους σερί 7-0 και με το κάρφωμα του Ντέιβις έγινε το 56-49, στο 26′. Οι παίκτες του Γιασισκεβίτσιους διατηρούσαν το προβάδισμά τους και με 6 πόντους του Βαλίνσκας έφτασαν στο 66-61, στο 30′. Οι Λιθουανοί πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και με τον Ντέιβις έφτασαν στο +10 (71-61), για πρώτη φορά και έδειξαν ικανοί να φτάσουν στη νίκη, ενώ με ακόμη δύο γρήγορα καλάθια βρέθηκαν στο +12 (78-66). Σε εκείνο το σημείο οι Τούρκοι έτρεξαν ένα δικό τους σερί και μείωσαν σε 86-83 με τον Ντάνστον με 1’41” να απομένει για το τέλος. Οι ελπίδες των φιλοξενούμενων τελείωσαν όταν δύο σουτ του Πάνγκος βρήκαν στόχο για το 91-83, που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 47-44, 66-61, 91-83.

Πηγή: ebasket.gr