Facebook Pixel Sportdog.gr | Επιτέλους νίκη για Χίμκι
| 2017-11-30 20:48:00

Επιτέλους νίκη για Χίμκι

Επικράτησε με 82-73 της Μπάμπεργκ.

Η Μπάμπεργκ έβαλε δύσκολα στην Χίμκι, όμως οι Ρώσοι με πολύ καλή αμυντική λειτουργία στο δεύτερο μέρος πήραν τη νίκη με 82-73, για την 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Στην έναρξη του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν ισορροπημένες και καμία από τις δύο δεν μπορούσε να πάρει το προβάδισμα, όμως οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 21-19, στο 9′, χάρη σε τρίποντο του Τέιλορ. Η απάντηση ήταν άμεση και ήρθε από τον Άντερσον, που έκανε το 23-21 και διαμόρφωσε το σκορ της πρώτης περιόδου. Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τις περισσότερες φορές να κυριαρχεί η ισοπαλία. Οι Ρώσοι βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και με αυτό το “όπλο” κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο μέρος στο +2 (42-40), με το καλάθι του Σβεντ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το δεύτερο ημίχρονο και μέσα σε δύο λεπτά κατάφεραν να βρεθούν μπροστά με 49-40, όμως οι Γερμανοί δεν παρατούσαν το παιχνίδι και με μπροστάρηδες τους Χίκμαν και Χάκετ κατάφεραν να μειώσουν εκ νέου σε 51-48, στο 25′. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα συνέχισαν να πιέζουν και να προσπαθούν να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας, όπως και έγινε στο τέλος του δεκαλέπτου, όταν και έκαναν το 62-56, χάρη στον ηγέτη τους, τον Σβεντ. Ο Ζήσης και οι συμπαίκτες του, όπως έχουν αποδείξει δεν παρατούσαν το παιχνίδι και έβαζαν δύσκολα στους Ρώσους, που όμως κατάφεραν να βρουν τις λύσεις και να φτάσουν στο +9 (75-66), στο 35′. Ο Άντερσον έδωσε την χαριστική βολή στην Μπάμπεργκ, όταν σκόραρε για το 82-71, με  1’12” να απομένουν για το τέλος. Τελικά, η νίκη της Χίμκι ήρθε με σκορ 82-73.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 42-40, 62-56, 82-73.