Facebook Pixel Sportdog.gr | Άνετη νίκη για Μακάμπι, φοβερός Σλούκας οδηγεί τη Φενέρ!
| 2017-11-30 23:30:00

Άνετη νίκη για Μακάμπι, φοβερός Σλούκας οδηγεί τη Φενέρ!

Οι Ισραηλινοί επικράτησαν της Ζαλγκίρις (81-74) και οι Τούρκοι της Μπασκόνια (69-83).

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ζαλγκίρις Κάουνας 81-74

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ βρισκόταν μπροστά με 14 πόντους (65-51), όμως η Ζαλγκίρις με μία αντεπίθεση προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση και να κάνει την έκπληξη, όμως κάτι τέτοιο δεν συνέβη και οι παίκτες του Σπάχια πανηγύρισαν τη νίκη με 81-74, για την 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι παίκτες του Γιασισκεβίτσιους έδειξαν από την αρχή το γνωστό τους πρόσωπο εκτός έδρας και προηγήθηκαν γρήγορα με 14-11, με τα καλάθια των Ουλανόβας και Πάνγκος, στο 8′. Ο αγώνας είχε κακό ρυθμό και το σκορ παρέμενε χαμηλά, ενώ ο Τάιους με κάρφωμα στην εκπνοή του δεκαλέπτου έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 15-14. Ο Πάνγκος οδηγούσε τους Λιθουανούς επιθετικά και τους βοήθησε να φτάσουν στο +2 (25-23), στο 16′, όμως από την άλλη ο Τάιους έκανε ότι ήθελε και στις δύο ρακέτες και ανέτρεψε το σκορ και έφερε τους Ισραηλινούς μπροστά με 33-29, στο 18′. Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και διατήρησαν το προβάδισμά τους με 39-29, στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο πολύ γρήγορος ρυθμός που είχαν οι γηπεδούχοι τους βοήθησε ιδιαίτερα και τους επέτρεψε να φτάσουν στο +17 (48-31), στο 23′. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ άστοχοι κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Ισραηλινοί για να διατηρήσουν το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα. Ο Κόουλ σκόραρε στην εκπνοή της περιόδου και δημιούργησε το +14 (65-51) για την ομάδα του Νέβεν Σπάχια. Η Ζαλγκίρις στο τελευταίο κομμάτι έκανε μία απέλπιδα προσπάθεια για να ανατρέψει το σκορ και αφού πέτυχε 10 αναπάντητους πόντους κατάφερε να μειώσει σε 65-61, στο 34′. Οι “κίτρινοι” σοβαρεύτηκαν και βρήκαν ξανά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και ο Κόουλ έκανε με τρίποντο το 73-67 και έδωσε ανάσα στους συμπαίκτες του. Ο Πάνγκος μείωσε σε 75-71, όμως ο Μπόλντεν έδωσε ξανά διαφορά ασφαλείας για την ομάδα του (78-71), στο 38′. Στα τελευταία κρίσιμα σημεία οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στη νίκη με 81-74 με το καλάθι του Τάιους.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Κόουλ και Τζάκσον με 26 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Μιλάκνις και Πάνγκος με 19 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 39-29, 65-51, 81-74.
ΜΑΚΑΜΠΙ (Σπάχια): Τόμας 9 (3/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Ρολ 6 (2), Κέιν 1, Τάιους 9, Ντιμπαρτολομέο, Κοέν 3 (1), Κόουλ 26 (5/9 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/5 βολές), Μπόλντεν 6 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα), Παραχούσκι 9, Τζάκσον 12 (1 τρίποντο, 6 ασίστ).
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 8 (2/7 δίποντα, 4/4 βολές), Μποστ 2, Πάνγκος 12 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Τουπάν 2, Γιανκούνας 11 (5/5 δίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μιλάκνις 19 (5/10 τρίποντα), Μίσιτς 6, Ουάιτ 8 (4/11 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καβαλιάουσκας, Βαλίνσκας 2, Ουλανόβας 4.

Μπασκόνια - Φενέρμπαχτσε (69-83)

Η Φενέρμπαχτσε δεν ήταν αυτή που ξέρουμε στο πρώτο μέρος, όμως στην επανάληψη άλλαξε “πρόσωπο” και με πολύ καλή εμφάνιση έφτασε στη δύσκολη νίκη με 83-69 στην έδρα της Μπασκόνια, για την 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν ισορροπημένα με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ (12-11) και τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να δείχνουν μεγάλο πρόβλημα στην επιθετική τους λειτουργία. Οι γκαρντ των Τούρκων ήταν καλά κλεισμένοι και δεν μπορούσαν να δώσουν τις γνωστές τους βοήθειες που θα ήθελε ο προπονητής τους, από την άλλη οι Ισπανοί έδειχναν απόλυτα συγκεντρωμένοι και με σερί 10-0 στα τελευταία τρία λεπτά έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (25-15). Η Φενέρμπαχτσε έδειξε σημάδια ανάκαμψης και με συνεχόμενα καλάθια βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής (29-28), στο 15′, ενώ το τρίποντο του Νάναλι έφερε το παιχνίδι στα ίσια με 33-33, στο 17′. Οι Τούρκοι έκαναν την ολική επαναφορά και ενώ είχαν βρεθεί πίσω με 11 πόντους έκλεισαν το πρώτο μέρος όντας μπροστά με 41-37, χάρη στο καλάθι του Σλούκα.

Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς εμφανίστηκαν τελείως διαφορετικοί σε σχέση με το πρώτο μέρος και αφού οι κοντοί πήραν μπροστά το παιχνίδι φάνηκε να παίρνει την τελική του μορφή. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να σκοράρουν εύκολα και ούτε να αντιμετωπίσουν τα “καναρίνια” που έκανα ότι ήθελαν στο παρκέ. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +15 (66-51), με τους Σλούκα και Νάναλι να έχουν παίξει τον δικό τους σημαντικό ρόλο. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα δεν άλλαξε τίποτα παρά την προσπάθεια της Μπασκόνια για την ανατροπή, αφού οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν τον ρυθμό και τον αγώνα. Οι Ισπανοί ήταν πάρα πολύ άστοχοι και δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και έτσι ήρθε η νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 37-41, 51-66, 69-83.
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Τίμα 10 (2), Βόιτμαν 3 (6 ριμπάουντ), Μαλμάνις 5 (1), Χουέρτας 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπομπουά 10 (2/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 6/7 βολές), Τζάνινγκ 6 (3/12 σουτ), Γκρέιντζερ 6 (3/10 σουτ), Πουαριέ 4, Τζόουνς 8, Σενγκέλια 13.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμσον, Μέλι 10 (1), Μαχμούτογλου, Ουάναμεϊκερ 11 (1), Σλούκας 14 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Νάναλι 16 (2), Γκούντουριτς 2, Βέσελι 10 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντίξον, Ντουβερίογλου 8, Ντατόμε 12 (2).