Facebook Pixel Sportdog.gr | Ντροπιαστική ήττα του Άρη στην Πάτρα...
| 2017-12-02 18:44:00

Ντροπιαστική ήττα του Άρη στην Πάτρα...

Έχασε 70-40 από τον Προμηθέα!

Η ομάδα της Πάτρας “γονάτισε” εντός έδρας τον Άρη με 70-40 και πλέον έχει ρεκόρ 6-1 στο πρωτάθλημα! Το “κλειδί” για τους γηπεδούχους σε ό,τι αφορά το θετικό αποτέλεσμα ήταν η τρίτη περίοδος καθώς σε αυτή το επιμέρους σκορ υπέρ του Προμηθέα ήταν 24-6. Από την άλλη οι “κίτρινοι” (22 λάθη) ήταν απαράδεκτοι στο δεύτερο ημίχρονο (μόνο 11 πόντους στην επίθεση) και  γνώρισαν μια ντροπιαστική ήττα...

Ο αγώνας:

Ο Αρης ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι και με ένα σερί 6-0 ήταν αυτός που κυριαρχούσε στο παρκέ. Ο κορυφαίος της ομάδας του Γιαννάκη ήταν ο Μπένσον που πέτυχε 12 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ, κάνοντας ουσιαστικά πάρτι κάτω από τις δύο ρακέτες. Ο Προμηθέας με τον Εβανς μπροστάρη προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά όμως το δεκάλεπτο τελείωσε με τον Αρη στο +7 (12-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αρης ήταν πολύ κακός επιθετικά και για περίπου 6.30 λεπτά είχε πετύχει μόνο 2 πόντους. Αυτό οφείλεται και στο γεγονός ότι ο πρώτος σκόρερ του Αρη, Μπένσον, ήταν στον πάγκο για το μεγαλύτερο μέρος. Ο Προμηθέας με Φαγιέ και Εβανς βρήκε την ευκαιρία να γυρίσει το ματς (από 12-19 σε 22-21) με σερί 10-2 όμως δεν πήρε διαφορά καθώς οι «κίτρινοι» ξύπνησαν στα τελευταία δύο λεπτά και κράτησαν τη διαφορά σε χαμηλά επίπεδα (32-29).

Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη ήταν πολύ κακή και στο δεύτερο ημίχρονο παθαίνοντας ένα μπλακ άουτ. Ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε την κακή επιθετική παρουσία του Αρη και ανέβασε τη διαφορά από το +3 στο +21. Φαγιέ, Σαλούστρος και Ρέλεφορντ ήταν οι καλύτεροι παίκτες του Προμηθέα που έκανε σερί 8-4 και 16-2 και έβαλε δύσκολα στον Γιαννάκη.

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν χρήζει ιδιαίτερου σχολιασμού καθώς ο Αρης πέτυχε μόλις 5 πόντους ενώ ο Προμηθέας δεν χαρίστηκε και πέτυχε 14 πόντους. Ο Μιλόσεβιτς και ο Ρέλεφορντ ήταν οι καλύτεροι παίκτες της ομάδας των Πατρών ενώ ο Μπένσον πάλευε μόνος του για τους «κίτρινους».

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 32-29, 56-35, 70-40

Προμηθέας (Γιατράς): Λίποβι 7, Εβανς 12, Γκίκας 2, Φαγιέ 11, Δημάκος 3, Τουντζιαράκης 3, Σκουφής 3, Ρέλεφορντ 11, Σαλούστρος 7, Χολ 2, Μιλόσεβιτς 9 (8 ριμπάουντ)

Αρης (Γιαννάκης): Πουλιανίτης 4, Αθηναίου 11, Βασιλόπουλος 4, Γουίβερ 2, Μπένσον 16 (10 ριμπάουντ), Μοράντ 1, Μπελ 2