Facebook Pixel Sportdog.gr | Ήττα - σοκ για την ΑΕΚ από το Λαύριο!
| 2017-12-03 19:12:00

Ήττα - σοκ για την ΑΕΚ από το Λαύριο!

Δεν μπορεί στα εκτός η Ένωση...

Για τρίτο ματς εκτός έδρας η ΑΕΚ έμεινε χωρίς νίκη στην Basket League, αφού ηττήθηκε και από το Λαύριο με 80-72

Το παιχνίδι στο Λαύριο ήταν ντέρμπι μέχρι τα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, όμως από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι πάτησαν... γκάζι και υποχρέωσαν τους Κιτρινόμαυρους στην τρίτη τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου (αποδοκιμάστηκε στο τέλος) έμειναν στο ματς μέχρι το 42-40, όμως μετά το Λαύριο έκανε ένα μεγάλο σερί 16-5 και προηγήθηκε με +13 (58-45) εξασφαλίζοντας ουσιαστικά το "ροζ" φύλλο.

Η ΑΕΚ έριξε την διαφορά μέχρι τους έξι (72-66), αλλά δεν υπήρχε χρόνος για ανατροπή κι έτσι το Λαύριο έφτασε σε μια μεγάλη νίκη με 80-72, προσπερνώντας στην βαθμολογία την αντίπαλό της.

Τρομερή εμφάνιση για τους νικητές έκανε ο Μουρ με 20 πόντους και οι Γουίγκινς και Μέιρ, που είχαν από 18 έκαστος, ενώ από πλευράς Ένωσης πρώτος σκόρερ ήταν ο Σάκοτα με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 36-32, 58-48, 80-72.

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Βεργίνης 2, Κακλαμανάκης 6, Μέιερ 18 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκρέι 5 (1/6 σουτ), Ουίγκινς 18 (7/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/8 βολές, 12 ριμπάουντ), Παπαδημητρίου, Τζόνσον, Λεγκίκας 2, Κουζέλογλου, Νίξον 9 (1), Περράκης, Μοπυρ 20 (4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Τζέιμς 9 (3/11 σουτ), Γκριν 6 (1/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Χάρις 7 (1/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπάρλοου 3, Ελόνου 4, Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 12 (2), Μωραΐτης, Μαυροειδής 11 (6 ριμπάουντ), Σι 2, Καββαδάς 2.