Facebook Pixel Sportdog.gr | Περίπατος για Παναθηναϊκό - Επιστροφή Σπανούλη, ήττα - σοκ για ΑΕΚ!
| 2017-12-03 21:40:00

Περίπατος για Παναθηναϊκό - Επιστροφή Σπανούλη, ήττα - σοκ για ΑΕΚ!

Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησαν οι Πράσινοι (87-56) απέναντι στα Τρίκαλα.

Έχοντας σε καλή μέρα τους Όγκαστ, Μήτογλου, Παππά και Λεκαβίτσιους ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε καθόλου απέναντι στα Τρίκαλα, νίκησε με 87-56 και παρέμεινε πρώτος και αήττητος στην Basket League.

Το "τριφύλλι" είδε τον αντίπαλό του να μένει κοντά μέχρι το πρώτο 20λεπτο (40-33), όμως στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε απόδοση και παρότι έπαιζε χωρίς τον Τζέιμς Γκιστ (έμεινε εκτός για να ξεκουραστεί), έφτασε σε μια άνετη νίκη, πριν τον αγώνα με την Ζαλγκίρις στο Κάουνας.

Οι Πράσινοι έκαναν το 7 στα 7, την ώρα που ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα του Κόροιβου με 97-76, στην επιστροφή του Βασίλη Σπανούλη στα παρκέ, ενώ η ΑΕΚ υπέστη ήττα - σοκ από το Λαύριο εκτός έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 40-33, 64-42, 87-56.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντένμον 6 (2), Λεκαβίτσιους 12 (2), Όγκαστ 14 (10 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 6 (6 ριμπάουντ), Σίνγκλετον 1 (8 ριμπάουντ), Ρίβερς 7 (1), Παππάς 11 (2), Βουγιούκας 7 (9 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 2, Λοτζέσκι 8, Μήτογλου 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, Καλάθης 2 (7 ασίστ).

ΤΡΙΚΑΛΑ: Τζόουνς 10 (1), Λούντζης 6 (2), Χέιλ 8 (1), Φέισι 2, Μάρεϊ 2 (1/6 σουτ), Ρος, Χατζηνικόλας, Τέγιτς 14, Καλογιαννίδης, Σκουλούδης, Τάταρης 6 (2), Βασιλειάδης 8 (2).