Facebook Pixel Sportdog.gr | Δεν γίνονται κάθε μέρα… θαύματα! Το πάλεψε η ΑΕΚ, αλλά την «εκτέλεσε» η Μπαϊρόιτ
| 2017-12-06 22:52:00

Η Ένωση κυνήγησε τη μεγάλη ανατροπή, αλλά έχασε στη Γερμανία με 80-73.

Για ένα ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν... σε άλλο γήπεδο κόντρα στην Μπαϊρόιτ, όμως στο δεύτερο μέρος αντέδρασε, έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της, όμως η ανατροπή έμεινε στη... μέση, με την Μπαϊρόιτ να παίρνει τη νίκη (80-73) με συνεχόμενα τρίποντα στο φινάλε.  Οι “κίτρινοι” πλέον βρίσκονται στο 3-4, ενώ στην αντίπερα όχθη οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο 4-3, στην κατάταξη.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι ισορροπημένα και μετά το καλάθι του Σέιφερ για το 5-3, ο Καββαδάς ισοφάρισε για το 5-5, στο 2′. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με 9 συνεχόμενους πόντους έφτασαν στο 14-5, με καλάθι του Γιόρκ, ενώ το σερί “έσπασε” ο Χάρις που έκανε το 14-7, στο 5′. Ο Αμερικανός γκαρντ πραγματοποιούσε τρομερή εμφάνιση και έφερε την ομάδα του στο +15 (22-7), ενώ ο Χάρις με 4 αναπάντητους πόντους μείωσε σε 22-11, στο 8′. Στην τελευταία επίθεση των Γερμανών ο Κοξ ευστόχησε σε τρίποντο για το 25-11, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ήταν μία “μάχη” ανάμεσα στον Μαυροειδή και τον Κοξ, καθώς ήταν οι μοναδικοί που σκόραραν και έκαναν το 29-13, στο 11′. Οι “κίτρινοι” βρήκαν τις λύσεις και με συνεχόμενα καλάθια του Σάκοτα μείωσαν σε 31-18, ενώ ο Αμέιζ απάντησε με τρίποντο για το 34-18. Η Μπαϊρόιτ διατηρούσε με σχετική άνεση το προβάδισμά της και έφτασε στο +16 (41-25), με τον Γιορκ, στο 17′, ενώ ο Ελόνου μείωσε άμεσα σε 41-28, με καλάθι και φάουλ. Τα τρίποντα των Χάρις και Σάκοτα έκαναν το 44-35 και έφεραν τις δύο ομάδες πιο κοντά στο σκορ, ενώ έτσι ολοκληρώθηκε και το πρώτο μέρος.

Η “Ένωση” ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με ένα γρήγορο 5-0 και μείωσε ακόμη περισσότερο σε 44-40, με τον Χάρις, όμως οι Γερμανοί έβρισκαν λύσεις και με προσωπικούς πόντους του Μπρουκς έκαναν το 48-40, στο 23′. Οι παίκτες του Μανωλόπουλου ήθελαν να εκμεταλλευτούν το υπέρ τους μομέντουμ και το έκαναν με ιδανικό τρόπο, με τον Τζέιμς να ισοφαρίζει σε 50-50, ενώ ο Γκριν με καλάθι και φάουλ έφερε την ομάδα του μπροστά με 3 πόντους (53-50), στο 27′. Οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις και απάντησαν στο ξέσπασμα της ΑΕΚ και με 7 αναπάντητους πόντους προσπέρασαν εκ νέου με 57-53, χάρη στο τρίποντο του Ντόρεθ. Ο Αμέιζ εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία της άμυνας των φιλοξενούμενων και με τρίποντο στην τελευταία επίθεση έκανε το 60-53, για το τρίτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι έβρισκαν τον τρόπο να φτάνουν μέχρι το “κιτρινόμαυρο” καλάθι με σχετική άνεση και άνοιξαν ακόμη περισσότερο την ψαλίδα, όταν ο Αμέιζ έκανε το 66-57, στο 34′. Κάθε φορά που οι παίκτες της ελληνικής ομάδας πλησίαζαν, οι Γερμανοί έβρισκαν απαντήσεις και έφτασαν στο +13 (71-58) με το τρίποντο του Ντόρεθ. Ο Σάκοτα ανέλαβε δράση και με 8 προσωπικούς πόντους μείωσε σε  74-69, στο 37′ και κράτησε την ΑΕΚ στη διεκδίκηση της νίκης. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν για την ανατροπή και ο Χάρις με 4 σερί πόντους έκανε το 75-73, με 50″ να απομένουν για το τέλος. Στις τελευταίες επιθέσεις οι παίκτες της Μπαϊρόιτ ήταν πιο ψύχραιμοι και με καλάθια των Λίνχαρτ και Ρόμπινσον διαμόρφωσαν το τελικό 80-73.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γιορκ και Αμέιζ με 22 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Χάρις και Σάκοτα με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 44-35, 60-55, 80-73.

ΜΠΑΪΡΟΙΤ: Ρόμπινσον 7,  Κοξ 7 (1), Λίνχαρτ 3 (1), Ντόρεθ 7 (2), Σέιφερθ 5 (6ρ.), ΜακΡί 2, Βατσάλσκι 5 (1), Αμέιζ 13 (3/4τρ.), Μπρουκς 9 (7ρ.), Γιορκ 22 (4/9τρ.).
ΑΕΚ: Ελονού 6, Τζέιμς 4 (7ρ.), Γκριν 7, Χάρις 22 (1τρ.), Ξανθόπουλος 4, Σάκοτα 19 (3τρ., 8ρ.), Ατιτς, Λαρεντζάκης 2, Μπάρλοου 2, Μωραΐτης, Μαυροειδής 5, Καββαδάς 2.