Facebook Pixel Sportdog.gr | «Χτίζει» παράδοση ο Σάρας - Πλήγωσε τον Παναθηναϊκό και του «έκοψε» το σερί

«Χτίζει» παράδοση ο Σάρας - Πλήγωσε τον Παναθηναϊκό και του «έκοψε» το σερί

του Δημήτρη Σκούφου

Ένα τραγικό δεκάλεπτο στοίχισε στους Πράσινους που έχασαν με 80-74.

Θα βλέπει τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και θα... αλλάζει δρόμο πλέον ο Παναθηναϊκός, αφού έχασε για άλλη μια χρονιά στην έδρα της Ζαλγκίρις στο Κάουνας.

Οι Πράσινοι ξεκίνησαν καλά το ματς, πήραν διαφορά 12 πόντων, όμως τα γρήγορα φάουλ του Τζέιμς Γκιστ, οι 13 χαμένες βολές, τα πολλά χαμένα ριμπάουντ και η άθλια άμυνα της τρίτης περιόδου στοίχισαν στην ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, που ηττήθηκε μετά από 5 σερί νίκες.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Δυναμικό ξεκίνημα σε άμυνα και επίθεση πραγματοποίησε στο παιχνίδι στο Κάουνας ο Παναθηναϊκός, αφού πήρε γρήγορα κεφάλι στο σκορ, παίρνοντας μάλιστα και διαφορές που έφτασαν στους 10, αλλά και στους 12 πόντους. Το σκορ στο 9' ήταν 8-17 με τους Πράσινους να έχουν εξαιρετική αμυντική λειτουργία, αλλά και πολλά επιθετικά ριμπάουντ, που συνέβαλαν στο εύκολο σκοράρισμα.

Το 10-20 της πρώτης περιόδου διαμορφώθηκε με ένα τρίποντο του Κρις Σίνγκλετον στην λήξη του χρόνου, όμως ο Τσάβι Πασκουάλ είχε να αντιμετωπίσει ένα τεράστιο πρόβλημα. Ο Τζέιμς Γκιστ χρεώθηκε νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο με το τρίτο φάουλ του, κάτι που ανάγκασε τον Καταλανό να τον αποσύρει στον πάγκο και να χρησιμοποιήσει για αρκετό διάστημα τους Βουγιούκα και Όγκαστ.

Οι Λιθουανοί άρχισαν να πιέζουν περισσότερο πάνω στην μπάλα και στο 13' είχαν καταφέρει να ρίξουν την διαφορά στους 5 (17-22), πριν ο Ρίβερς δώσει ανάσα με τρίποντο στο Τριφύλλι κάνοντας το 17-25. Οι Πράσινοι διατηρούσαν ένα προβάδισμα επτά πόντων (26-33) ενάμιση περίπου λεπτό πριν την ανάπαυλα, όμως μερικές κακές άμυνες έφεραν το ματς στο καλάθι (31-33), στο τέλος του 20λέπτου.

Στην τρίτη περίοδο εμφανίστηκε στο παρκέ του Κάουνας το "φάντασμα" του Παναθηναϊκού, καθώς ό,τι και να έκαναν οι παίκτες του Πασκουάλ ήταν λάθος. Τραγική άμυνα που είχε ως αποτέλεσμα τους 33 πόντους των Λιθουανών, τα πολλά χαμένα ριμπάουντ, αλλά και οι άστοχες βολές μετέτρεψαν το 31-33 σε 57-42 στο 28', με το Τριφύλλι να μοιάζει ανήμπορο να αντιδράσει, πραγματοποιώντας το χειρότερο δεκάλεπτο για φέτος.

Παρόλα αυτά, οι Πράσινοι μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το παιχνίδι και μέχρι ένα σημείο τα κατάφεραν, φτάνοντας να το διεκδικούν μέχρι την κόρνα της λήξης. Με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα του Παππά και τους Ρίβερς, Σίνγκλετον να "ξυπνούν" ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 72-67 στο 36', κάνοντας το ματς... θρίλερ.

Όμως, κάποιες λάθος επιθέσεις επέτρεψαν στην Ζαλγκίρις να σκοράρει σημαντικούς πόντους, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 80-74 και υποχρεώνοντας τον Παναθηναϊκό στην τέταρτη ήττα του για φέτος στην Ευρωλίγκα.

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα ριμπάουντ και οι βολές. Η Ζαλγκίρις μάζεψε 13 παραπάνω ριμπάουντ (37 συνολικά) από τον Παναθηναϊκό εκ των οποίων τα 16 επιθετικά, την ώρα που οι Πράσινοι σούταραν 17/30 βολές...

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο ΠΑΟ: Γιατί σούταρε με το αδιανόητα τραγικό 56,7% στις βολές, έχασε όλα τα κρίσιμα ριμπάουντ και φυσικά έπαιξε άμυνα με τα... μάτια στην τρίτη περίοδο, δεχόμενος 33 πόντους.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Εξαιρετικό παιχνίδι από πλευράς Ζαλγκίρις έκανε ο Κέβιν Πάνγκος, όμως ο καταλυτικότερος παίκτης της ομάδας του Γιασικεβίτσιους ήταν ο Παούλιους Γιανκούνας. Ο έμπειρος φόργουορντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους, βάζοντας πολλά σημαντικά καλάθια στην τελευταία περίοδο όταν ο Παναθηναϊκός είχε πλησιάσει τους Λιθουανούς.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Παναθηναϊκός είχε πολλά ατού του σε κακή μέρα, αλλά αυτό που έκανε... μπαμ ήταν η άσχημη απόδοση του Τζέιμς Γκιστ. Πάντως, ο Αμερικανός έχει ένα ελαφρυντικό, αφού χρεώθηκε από νωρίς με τρία φάουλ, περνώντας στον πάγκο, βγαίνοντας έτσι από τον ρυθμό του αγώνα.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: "Ματ" έκανε σε ακόμα ένα ματς απέναντι στο Τριφύλλι ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους που δείχνει να... χτίζει παράδοση απέναντι στην πρώην ομάδα του (κέρδισε και πέρυσι στο Κάουνας). Ο Σάρας διέλυσε τα αμυντικά συστήματα του Παναθηναϊκού και κάθε φορά που οι Πράσινοι πλησίαζαν ο Λιθουανός έβρισκε τις απαντήσεις.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 31-33, 64-47, 80-74

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους) : Ντέιβις 9 (3/5 βολές, 3/4 δίποντα), Μπουστ 2, Πάνγκος 12 (1/1 βολή, 1/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Τουπάν 3, Γιανκούνας 17 (5/6 βολές, 6/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ). Μιλάκνις 3 (1/3 τρίποντα), Μίσιτς 4 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουάιτ 13 (2/2 βολές, 4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Βαλίνσκας, Ουλανόβας 8 (4/5 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 15 (6/8 βολές, 0/1 δίπονταο, 3/4 τρίποντα), Ρίβερς 11 (1/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Παππάς 16 (4/4 βολές, 0/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Γκιστ 4 (0/3 βολές, 2/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 2 (5 ασίστ), Γκάμπριελ 2 (1/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ογκαστ 3, Λοτζέσκι 7, Καλάθης 10 (2/6 βολές, 4/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αντετοκούνμπο 2.