Facebook Pixel Sportdog.gr | «Βύθισε» τη Μάλαγα η Μπασκόνια
| 2017-12-07 23:33:00

«Βύθισε» τη Μάλαγα η Μπασκόνια

H Μπασκόνια δυσκολεύτηκε αρκετά στο ισπανικό ντέρμπι απέναντι στην Ουνικάχα Μάλαγα, όμως τελικά πήρε τη σημαντική νίκη με 88-82, για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

To πρώτο δεκάλεπτο άνηκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους που προηγήθηκαν γρήγορα με 18-8, στο 6′, ενώ ο Τζάνινγκ έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα +12 (24-12). Τρεις ακόμη πόντοι ακολούθησαν στο τέλος του δεκαλέπτου για το 27-12, στο 10′. Η “ψαλίδα” παρέμενε στα ίδια επίπεδα όταν ο Τζόουνς έκανε το 34-24, στο 16′ και σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και μείωσαν σε 36-34 με τον Μακ Κάλουμ. Το σκορ του πρώτου μέρους 41-36 διαμόρφωσε ο Νέντοβιτς.

Στην επανάληψη το παιχνίδι διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει και με τους Βάσκους να βρίσκονται σταθερά μπροστά με 59-56, στο 30′. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 62-62 με τον Μπρουκς στο 33′, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν και ξαναβρέθηκαν μπροστά με 74-67, με τον Τίμα. Στα τελευταία κρίσιμα κρίσιμα λεπτά οι παίκτες της Μπασκόνια ήταν ψύχραιμοι και διατήρησαν το προβάδισμά τους και έφτασαν τελικά στη πολυπόθητη νίκη.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Τίμα και Σενγκέλια με 24 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Βατσίνσκι και Νέντοβιτς με 25 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 27-12, 41-36, 59-56, 88-82.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Βιλντόθα 2, Τίμα 24, Βόιτμαν 8 (6 ασίστ), Χουέρτας 4 (5 ασίστ), Μπομπουά 11, Τζάνινγκ 10, Γκρέιντζερ 6, Πουαριέ 6, Τζόουνς 5, Σενγκέλια 12 (6 ριμπάουντ).

OYNIKAXA (Πλάθα): ΜακΚάλουμ 11, Ντίαθ 2, Σάλιν 5, Μιλοσάβλιεβιτς 6, Νέντοβιτς 13 (8 ασίστ), Σερμαντίνι 2, Βατσίνσκι 25 (7/9 τρίποντα), Μπρουκς 11, Όγκουστιν 2 (6 ριμπάουντ), Σουάρεθ 5.

Πηγή: ebasket.gr