Facebook Pixel Sportdog.gr | Απίστευτος Σβεντ και μεγάλο διπλό της Κίμκι στο Μιλάνο
| 2017-12-07 23:53:00

Απίστευτος Σβεντ και μεγάλο διπλό της Κίμκι στο Μιλάνο

Άγγιξε την 30άρα ο Ρώσος!

Η Χίμκι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σβεντ πήρε το πολύτιμο “διπλό” στην Ιταλία, όπου και επικράτησε με 77-71 απέναντι στην Αρμάνι, για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Ο Ρώσος ηγέτης των φιλοξενούμενων πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση και ολοκλήρωσε το ματς με 29 πόντους και 4 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και με μπροστάρηδες τους Θίοντορ και Ταρτσέφσκι κατάφεραν να προηγηθούν και να φτάσουν στο +12 (24-12), στο 10′. Οι Ρώσοι πίεσαν για να ξαναμπούν στην διεκδίκηση της νίκης και κατάφεραν να φτάσουν στο -3 (34-31) με τις βολές του Τζένκινς, όμως οι Ιταλοί έφτασαν στο ημίχρονο στο +7 (38-31).

Στη τρίτη περίοδο ξεκίνησε η αντεπίθεση της ομάδας του Μπαρτζώκα και με οδηγό τους τον Σβεντ έφτασαν να κάνουν την ανατροπή και να φτάσουν στο 51-55, στο 28′, όμως σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 5-0 σερί έφτασαν στο 56-55 στο 30′. Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η Χίμκι έπαιξε καλή άμυνα και με επιμέρους 20-13 στα τελευταία λεπτά κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και το σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 38-31, 56-55, 71-77.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Μίτσοφ 7 (1), Πάσκολο 3, Καλνιέτις 3 (1), Ταρτσέφσκι 10 (5 ριμπάουντ), Τσιντσαρίνι, Εμπαγέ 1, Θίοντορ 14 (4/11 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 λάθος σε 35 λεπτά), Τζέφερσον 7 (1), Μπέρτανς 3 (1), Τζέρελς 17 (3), Γκουντάιτις 6.

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Σβεντ 29 (6/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χάνικατ 4 (7 ριμπάουντ), Ζάιτσεφ, Σοκόλοφ, Μόνια, Γκιλ 3 (1), Τοντόροβιτς 2, Ζούμπκοφ 15 (2), Άντερσον 6, Τζένκινς 10, Τόμας 8.

Πηγή: ebasket.gr